Finansloven prioriterer 173,7 millioner kroner til kollektiv trafik
Tirsdag 3. december 2019 kl: 10:00
Af: RedaktionenI den finanslovsaftale, som S-Regeringen mandag aften indgik med Enhedslisten, SF, Radikale og Alternativet, er der enighed om at re-budgettere en række ordninger til takstnedsættelser i forliget om Bedre og Billigere Kollektiv trafik. Endvidere er parterne enige om, at udmønte de udisponerede midler til takstnedsættelser i forliget
Der afsættes samlet set 98,7 millioner kroner i 2020, 87,1 millioner kroner i 2021, 89,2 millioner kroner i 2022 samt 110,6 millioner kroner i 2023.
Aftaleparterne noterer sig, at S-Regeringen i forbindelse med en kommende investeringsplan for infrastruktur vil præsentere et oplæg til disponering af opsparede midler i ”Forliget om Bedre og Billigere kollektiv trafik” for forligskredsen.
Aftaleparterne noterer sig endvidere, at S-Regeringen sammen med DSB vil undersøge mulighederne for at etablere nattog i Danmark samt undersøge mulighederne for at koordinere en eventuel nattogsdrift med Tyskland og Sverige.
Der prioriteres samlet set 173,7 millioner kroner i 2020 til kollektiv trafik.
Interesserede kan se en oversigt over aftalen her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - En menneskelig fejl kan have forårsaget togulykke på Gribskovbanen
- Aalborg får hvide og grønne el-delecykler
- Skanderborg har fået et busskur i træ - måske det smukkeste
- Ved man, hvordan passagerne bevæger sig - kan man lette trængslen på stationerne
- Nye analyser afdækker vigtige dagsordener på transportområdet
- Letbane håber på ny sikkerhedsgodkendelse i næste uge
- Offentligt betalt transport skal være tryg
- Specialtransport fortsætter med at køre letbanetog uden om manglende sikkerhedsgodkendelse
- 44-årig buschauffør er sigtet for uagtet manddrab
- Norsk flyselskab løftede 2,6 millioner passager i luften i maj
- Når man ikke kan køre under...
- Letbanetog kører igen i Odense - i begrænset omfang
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





