Forligskreds stopper genåbning af station i Østjylland
Tirsdag 29. oktober 2019 kl: 09:08
Af: RedaktionenForligskredsen bag Bedre og billigere kollektiv trafik på baggrund af, at Dansk Folkeparti har trukket sig ud af forliget, genbesøgt de planlagte projekter. Forligskredsen, der nu består af S, Enhedslisten, R og SF, har på den baggrund besluttet, at der ikke skal bygges en station i Laurbjerg, der ligger mellem Hadsten og Langå på banen mellem Aarhus og Randers
Med beslutningen sparer forligskredsen 15 millioner kroner, som kan bruges på andre projekter.
Beslutningen har udgangspunkt i beregninger fra DTU, der viser, at etablering af en station i Laurbjerg kun vil medføre en meget lav nettotilvækst i antallet af togpassagerer i Danmark, ligesom stationen vil give en forlænget rejsetid for andre togpassagerer på strækningen. Forligskredsen har på den baggrund besluttet, at der ikke skal bygges en ny togstation ved Laurbjerg.
- Forligskredsen ønsker en så stærk og attraktiv kollektiv transport som muligt. Og i forligskredsen er vi kommet til den konklusion, at det lave antal passagerer, der forventes at bruge Laurbjerg Station, ikke kan retfærdiggøre anlægsomkostningen og den gene de resterende passagerer kommer til opleve med en længere rejsetid som følge af en station i Laurbjerg, siger transportminister Benny Engelbrecht (S).
Laurbjerg Station blev indviet 3. september 1862. I november 1908 blev stationen et knudepunkt, da Gjernbanen til Silkeborg blev åbnet. Laurbjerg Station blev nedsat til trinbræt i 1972 og helt nedlagt i 1982.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tog-værksted til nye el-tog er færdigt
- Politiet har sigtet to personer efter togulykke på Gribskovbanen
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Busser erstatter aflyste tog i Nordsjælland
- Lokale tog i Nordsjælland er aflyst fra torsdag aften
- Dokumentation for sikkerheden ved to gangbroer er sendt af sted
- Midttrafik belønner busselskaber for høj kundetilfredshed
- Letbanetog kører flere gange om søndagen
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- En menneskelig fejl kan have forårsaget togulykke på Gribskovbanen
- Aalborg får hvide og grønne el-delecykler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





