Trælasthandel ruller ud med varerne på ladet af en tre-akslet med kran
Mandag 28. oktober 2019 kl: 11:32
Af: RedaktionenTrælastvirksomheden Davidsen A/S, der har hovedkontor i Vojens, har fået leveret en tre-akslet Volvo FM460 6x2R Globetrotter til Davidsen A/S
![]() | |
|
Lastbilen er udstyret med en bred vifte af sikkerhedsudstyr for at undgå ulykker - blandt
andet bak- og cyklistkamera, aktiv fartpilot og nødbremsesystem. Desuden er der monteret Volvo Dynamic Steering, hvilket giver øget stabilitet ved høj hastighed, fuld kontrol ved lav hastighed og mindre belastning af chaufføren. Sikkerhedssystemerne hjælper også chaufføren med at undgå udskridninger og utilsigtede vognbaneskift. Det er muligt at indstille kontrolfunktionerne på rattet eller via en fjernbetjening.
Opbygning og montering af kran har Lavmands i Ringstedet stået for, mens Jesper Schramm fra Volvo Truck Center i Taastrup har stået for leveringen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture
- 17 millioner pakker er sendt til Danmark fra webshop'er uden for EU
- Vejspærring i Aarhus skabte lange køer
- Vognmand i Himmerland hentede tre-akslet city asfalt tip-trailer I Østjylland
- Politiet tjekkede studentervogne
- Rumænsk chauffør var påvirket - politiet beslaglagde hans lastbil
- Vognmandsorganisation roser nye regler
- Kvinde skal i fængsel for at have kørt lastbil uden kørekort
- - Flere situationer er uafklarede
- Nyt cirkulære lægger nye retningslinjer for vejafgifsbøder
- Det er en stor sejr
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





