Den tre-akslede overføringsanhænger har lang bogie
Onsdag 18. september 2019 kl: 10:42
Af: RedaktionenVognmandsforretningen Stevnhoved ApS i Grenaa har taget en ny tre-akslet Kel-Berg overføringsanhænger med tip og lang bogie i brug
![]() |
Bagenden er justerbar, så den kan tilpasses til containere i længde af 7.000 mm til 7.500 mm. Omkring to trediedele af anhængerens længde er opbygget med tre-vejs tipramme, der er tipbar til 49 grader. PÅ tiprammen er der monteret fire pneumatiske låse, der betjenes på udvendige side af containerrammen. Træktrianglen er pneumatisk nedknækbar med fjeder på siden af trækstangen med manuel lås og kugleventil monteret i venstre side.
På venstre side af chassiset er der monteret en plast-værktøjskasse.
Anhængeren er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Anden aksel har liftfunktion. Anhængeren har lang bogie mellem ande og tredie aksel.
Den nye overføringsanhænger er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Aktører på havet vil mindske miljøkonsekvenser ved indvinding af råstoffer fra havbunden
- El-drevne skraldebiler er konkurrencedygtige i Kerteminde
- Erfa-gruppe for vognmænd med kran- og blokvogne har fået svar på asbestspørgsmål
- Håndværkere var for langt hjemmefra i deres varebiler
- Den elektriske andel er steget
- Antallet af nyregistreringer er stegt med 16 procent
- Den elektriske bestand er vokset
- Bestanden er vokset med 515
- Kerneforretningen voksede i Sønderjyllands største havn
- Kølekæde hos cateringvirksomhed er blevet mere elektrisk
- Specialtransporter bliver fulgt at elektrisk følgebil
- Forsøg med med vejafgifter for personbiler er afsluttet med en rapport
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





