Mange dyretransporter må indstilles på grund af varmen
Torsdag 25. juli 2019 kl: 08:08
Af: RedaktionenFødevarestyrelsen har informeret transportbranchen om, at hovedparten af de lange dyretransporter ud af landet må aflyses i de kommende dage på grund af høje temperaturer i det meste af Vesteuropa. EU’s regler, der er vedtaget af EU-landene i fællesskab, siger, at lange dyretransporter ikke må foregå, hvis temperaturen hos dyrene overstiger 30 grader
- Det betyder, at det i de kommende dage ikke vil være muligt at transportere dyr til mange destinationer i Europa. Hvis transportørerne ønsker at køre, så skal de have kølingsudstyr i lastbilen, som kan holde temperaturen nede. Alternativt skal de gennemføre køreturen om natten helt til destinationen. Det har vi netop informeret transportbranchen om, siger Stig Mellergaard, der er chefkonsulent i Fødevarestyrelsen.
Fødevarestyrelsen gennemfører stikprøvebaseret kontrol med lastbiler inden afgang for at sikre, at dyrevelfærden er i orden - også ved kørsel under høje temperaturer.
Fødevarestyrelsen følger den vejrmæssige udvikling for at vurdere, hvornår de lange transporter i lastbiler uden køling igen kan gennemføres.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





