Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

International politiaktion afdækker svindel med fødevarer

Fredag 21. juni 2019 kl: 14:01
Af: Jesper Christensen

Føde- og drikkevarer for anslået over 745 millioner euro, der potentielt kunne have udgjort en sundhedrisiko, er blevet beslaglagt i en stor international politioperation

I Litauen blev der eksempelvis beslaglagt 335.000 pakker forfalsket slik, der skulle sælges til børn, og i Italien beslaglagde politiet over 150.000 liter solsikkeolie af dårlig kvalitet, der skulle have tilsat chlorofyl og betacaroten for derefter at blive solgt som fin olivenolie. I forbindelse med operationen er 672 personer blevet anholdt.


Samlet har myndighederne i en række lande beslaglagt omkring 16.000 ton og 33 millioner liter forfalskede føde- og drikkevarer under aktionen, hvor der blev udført over 67.000 kontroller i butikker, på markeder, i lufthavne, havne og industriområder.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Landet bedste arbejdspladser er fundet
- Biltransportør vil med på den elektriske vogn
- Sønderjysk vognmand hentede fire-akslet tiptrailer i Østjylland
- Rumænske palletyve blev taget af politiet
- Japansk bilkoncern vil være med i svensk-tysk brintsamarbejde
- Den største havn ved Limfjorden håndterede sidste år 2,4 millioner ton gods
- Nyt design skal sikre færgerampe mod at falde ned
- Cyberangreb overhaler arbejdskraftmangel som transportbranchens største AI-barriere
- Cyklist overså vigepligt og ramte skraldebil
- Stop østrigske kørselsrestriktioner
- Åben trailer har fire aksler og truck-beslag bagerst
- Svensk lastbilproducent har syv modeller med fem stjerner

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst