Bæredygtige trafikvalg er i fokus på Trafik-dag i Odense
Tirsdag 11. juni 2019 kl: 12:06
Af: RedaktionenLørdag 15. juni mellem klokken 11 og 16 inviterer Odense Kommune og en række samarbejdspartnere til Bæredygtig Trafik-dag i Flakhaven i Odense. Dagen skal sætte fokus på mere bæredygtige trafikvalg til gavn for miljøet og for fremkommeligheden
Baggrunden for at sætte fokus på trafikvalgene er, at Odense vokser og flere skal kunne komme rundt i Odense på en måde, der fungerer i det daglige, og som understøtter et sundt og bæredygtigt valg. Målet er, at gøre sunde transportformer til et nemmere valg for flere, så udledningen af CO2 og skadelige partikler i luften kommer ned.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fyns trafikselskab har fået ny bestyrelse
- 9 ud af 10 kræver klimaafgift på privatfly
- København får sightseeing-rute med skib til Nordkap og Tromsø
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Letbane kørte med færre passagerer
- Arbejdet med at anlægge overhalingsspor i København begynder til foråret
- Togtransport bliver mere elektrisk med nye tog
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Overskud på 732 millioner kroner kom hjem på skinner
- Buschauffør blev stukket med en kniv
- Antallet af togrejsende over Storebælt steg sidste år med 8,2 procent
- Vintervejret fik flere til at rejse med metroen i København
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




