Hønnikerne har 500 heste som trækdyr
Onsdag 20. marts 2019 kl: 14:07
Af: Redaktionen
Danmarks største hønniketransportør har fået en ny tre-akslet trækker. Hvem er vognmanden, hvad er en hønnike, og hvad er det for en trækker med 500 heste? Svarene kommer her
![]() |
Lagergaard Transport råder over i alt tre lastbiler, hvoraf René Launa selv kører den ene. Den anden køres af hans søn Lasse Launa, og den nye Scania R 500 køres af sønnen Asbjørn Launa.
Den er opbygget med hydraulikanlæg, så den også kan køre med en fire-akslet tiptrailer med eksempelvis korn- og foderstoffer samt kalk, når der ikke er så mange hønniker at køre med.
Asbjørn Launa’s nye trækker er opbygget med heldækkende sideskørter og heldækkende alu-dørk. Det har stor betydning ved rengøring efter kørsel med fjerkræ og for den sags skyld også efter kørsel med korn og kalk. Bag sideskørtet i venstre side er der en 610 liters brændstoftank, og i højre side er den 390 liters brændstoftank ombygget til hydraulikolietank.
Stiholt i Aalborg har stået for opbygningen og har fået ansvaret for vedligeholdelse af bilen i form af en serviceaftale inklusiv udvidet drivlinedækning for de kommende otte år.
Lagergaard Transports nye R 500 er udrustet med en drivline med en 6-cylindret 13-liters rækkemotor på 500 hk og et maksimalt drejningsmoment på 2.550 Nm samt en 14-trins gearkasse med to krybegear samt integreret Retarder. Bagtøjet har mekanisk differentialespærre og en hurtig 2,69:1-udveksling af hensyn til brændstoføkonomien.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





