Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
ERHVERVSREGULERINGSUDSPIL:

Lastbiler må være 10 centimeter højere og køre hurtigere

Fredag 8. februar 2019 kl: 11:27
Af: Redaktionen

Regeringen vil hæve den tilladte højde for lastbiler, så det bliver muligt at transportere mere gods med færre køretøjer. Derudover skal hastighedsgrænsen for lastbiler samt lette og tunge vogntog hæves til 80 km/t uden for tæt bebyggelse og på motortrafikveje. Det fremgår af et erhvervsreguleringsudspil fra VLAK-Regeringen. Forslaget om højere hastighed på landevejene har været debateret debateret og forudset det seneste års tid

VLAK-Regeringen vil hæve den tilladte højde for lastbiler til godtransport med 10 centimeter fra 4,0 meter til 4,1 meter for at give mulighed for at transportere mere gods i lastbilerne. Den øgede højde vil ifølge VLAK-Regeringens mening give besparelser, fordi den samme mængde gods kan køres med færre lastbilture. VLAK-Regeringen anslår, at der vil være en samlet årlig erhvervsøkonomisk gevinst på knap 60 millioner kroner. De ti centimeter ekstra i højden vil komme volumentransporter tilgode - eksempelvis transporter af isoleringsmaterialer og emballage. 


- Med en forholdsvis lille ændring kan vi gøre en stor forskel for erhvervslivet, der vil betyde daglige besparelser på udgifterne til transport. Det vil komme hele samfundet til gavn, at lastbiler kan fragte mere gods både som følge af lavere transportomkostninger, men også afledt af færre lastbiler på vejene, siger transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen (LA).


VLAK-Regeringens forslag om at hæve den tilladte højde for lastbiler er en del af udspillet om bedre erhvervsregulering. Forslaget ventes at medføre merudgifter på 4 millioner kroner til skiltning på visse broer på særligt det kommunale vejnet. 


Udover en større tilladt højde for lastbiler ønsker VLAK-Regeringen også at hæve hastigheden for lastbiler samt lette og tunge vogntog fra 70 km/t til 80 km/t uden for tættere bebygget område og på motortrafikveje. På finansloven for 2019 har regeringen og Dansk Folkeparti afsat 31,5 millioner kroner til skiltning på de strækninger, hvor det ikke er trafiksikkerhedsmæssigt forsvarligt at hæve hastighedsgrænsen for disse køretøjer. 


Fakta om VLAK-Regeringens udspil:
Større tilladt højde for lastbiler til national godstransport indføres med virkning fra 1. juli 2019
Lovforslaget vedrørende højere hastigheder for lastbiler samt lette og tunge vogntog forventes fremsat i februar




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Der er kommet 208 flere batterielektriske lastbiler på vejene
- Antallet af nyregistreringer er steget med 84
- Færre nye lastbiler kom ud at køre
- Lastbilbestanden følger årsudsvingningen på et højre niveau
- Flere unge er uden job og uddannelse i 68 kommuner
- Lastbilimportør får ny økonomidirektør
- Fire-hjulstrækker til krævende opgaver bliver opgraderet
- Fyrværkeri blev sendt som pakke
- - Det er både respektløst og uansvarligt
- Samråd om vejafgift er på Folketingets tv
- Et halvt ton nikotinposer var skjult i 16.000 dåser
- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst