Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Ungt transportselskab har fået ny koncernchef

Mandag 24. august 2026 kl: 12:16
Af: Redaktionen

Martin Gade Gregersen, der for godt seks måneder siden sagde farvel til sin stilling i direktionen hos DFDS, er blevet udvalgt til stillingen som koncernchef for Blue Logistics Group fra torsdag 1. oktober

Martin Gade Gregersen kom til rederi- og transportkoncernen DFDS i 2021 i forbindelse med, at DFDS købte N&K Spedition i Esbjerg, hvor han trådte ind i ledelse i 2002 og i 2009 blev administrerende direktør.


Da DFDS købte N&K Spedition, var esbjerg-virksomheden en del af hollandske HSF Group.


Blue Logistics Group blev etableret I januar 2024 og har siden udviklet sig til en international transport- og logistikvirksomhed med en skønnet omsætning i 2026 på over to milliarder kroner.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Rederikoncern udnævner ny chef for det digitale og information
- Fær­ge­re­de­ri­er­nes bestyrelse har fået nyt medlem
- Banemand skifter post
- Terminalselskab har fået ny direktør for sine danske terminaler
- Færgerederi henter sin nye direktør hos terminalselskab i Holland
- Testkører takker af efter 40 år
- DSB skal have ny økonomidirektør
- Ungt transportselskab har fået ny koncernchef
- Rederi-bestyrelse skal have ny formand
- Færgechef forlader sin stilling
- Lastbilimportør og -forhandler har fået ny direktør
- Affalds- og energiselskab på Sjælland får ny genbrugschef

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst