Kerneforretningen voksede i Sønderjyllands største havn
Fredag 17. april 2026 kl: 12:42
Af: RedaktionenBestyrelsen for Aabenraa Havn godkendte i sidste uge havnens årsrapport for 2025. Årsrapporten, der er sendt videre til behandling i Aabenraa Byråd, der ejer havnen, viser, at havnen kom ud med et overskud på 5,8 millioner kroner i 2025 mod 11,4 millioner kroner i 2024. Forskellen i resultat skyldes ifølge havnen i høj grad en normalisering efter et ekstraordinært 2024
Årsrapporten viser ud over det økonomiske resultat, at havnens kerneforretning er styrket. Her er udlejning af kraner er steget med 27 procent, mens udlejning af terminaludstyr er steget med 11 procent.
- Det vigtigste er, at der er god aktivitet i vores kerneforretning. Det er et klart tegn på, at det går godt hos virksomhederne på havnen, siger bestyrelsesformand Erwin Andresen (SP).
Ekstraordinære kul-år trækker sammenligningen skævt
Forskellen i resultat på omkring 5 millioner kroner skyldes ifølge havnens ledelse i høj grad en normalisering efter et ekstraordinært 2024.
Kort efter Ruslands invasion af Ukraine i foråret 2022 opstod der usikkerhed på energimarkederne. Det betød, at Aabenraa Havn Syd midlertidigt blev taget i brug til kul, hvilket løftede aktiviteten markant.
- Kulaktiviteterne gav et kunstigt højt niveau. I 2025 er vi tilbage på et mere retvisende niveau - og her ser vi faktisk fremgang i vores forretning, siger Erwin Andresen.
Samtidig påvirkes bundlinjen af udviklingen på de finansielle markeder, som havnen ikke selv har indflydelse på.
Bestyrelsen er også fortrøstningsfuld, når den retter blikket mod fremtiden. Det skyldes i høj grad den fortsat store interesse for Aabenraa Havn Syd, hvor Enstedværket tidligere var i drift.
- Der er stor interesse for arealerne, og jeg har en klar forventning om, at interessen bliver omsat til konkrete projekter og aftaler. Det vil uundgåeligt påvirke fremtidige regnskaber positivt, siger Erwin Andresen.
Fakta om regnskab 2025:
2025 | 2024 | |
Årets resultat | 5,8 millioner kroner | 11,4 millioner kroner |
Nettoomsætning | 46,815 millioner kroner | 50,148 millioner kroner |
Egenkapital | 285,095 millioner kroner | 277,425 millioner kroner |
(Kilde: Aabenraa Havn)
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kerneforretningen voksede i Sønderjyllands største havn
- Havn i Thy nåede et højere aktivitetsniveau
- Havneaktiviteter steg - og det gjorde omsætningen også
- Havneudvidelse er sendt i udbud
- Limfjordens største havn havde vind i møllerne
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Ekspertudvalg skal rådgive om fremtidens havn i Kolding
- Ø-havn bliver udvidet - entreprenør er fundet
- Den største havn på Bornholm leverede sit største resultat
- Kommunaldirektør fra Thisted bliver havnedirektør i Aarhus
- Øresundshavn har fået ny jernbanependel
- Norsk rederi har valgt at flytte rute til Hirtshals
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





