Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Varebiler fra lastbilproducent runder 4.000 registrerede enheder

Torsdag 14. august 2025 kl: 10:29
Af: Redaktionen

På otte år har varebilen MAN TGE fået et fast greb om varebilsmarked i Danmark. I dag kører der godt 4.000 MAN TGE'ere rundt med danske nummerplader

Varebiler fra lastbilproducent runder 4.000 registrerede enheder
Nicolai Sperling, der er salgsdirektør for varebiler hos MAN Truck & Bus i Danmark, slår fast, at der nu kører over 4.000 MAN TGE'ere på de danske landeveje.
MAN TGE blev som varebil fra den tyske lastbil- og busproducent introduceret i slutningen af 2017. Siden da er der blevet registreret over 4.000 MAN TGE'ere i Danmark - og over 4.000 af dem har stadig danske nummerplader. Det resultat er man godt tilfreds med MAN Truck & Bus, der fremhæver, at MAN TGE blev skabt på baggrund af målrettet nytænkning, sikkerhed i førersædet og en dyb forståelse for de professionelle brugeres behov.


- Da vi gik ind på varebilsmarkedet, var vi bevidste om, at vi skulle gøre tingene anderledes. Vi kommer fra lastbilverdenen, hvor driftsikkerhed, sikkerhed og hurtig og professionel kundeservice er alfa og omega. Den tilgang tog vi med, da vi lancerede MAN TGE - og det har været nøglen til succesen, siger Nicolai Sperling, der er salgsdirektør for varebilerne hos MAN Truck & Bus Danmark.


MAN valgte fra første dag at gå forrest på sikkerhed, hvor aktiv nødbremse blev standardudstyr fra lanceringsdatoen. MAN TGE blev også den første i segmentet med følgende udstyr som standard: 
  • LED-lys i varerummet
  • Bakkamera som sikkerhedsfeature
  • Fuld LED-forlygter
Og MAN TGE var i år blandt de første på markedet med fem års garanti 


- Vi er de professionelles valg, fordi vi selv er professionelle. Vores sælgere arbejder udelukkende med erhvervskunder, og vi trækker på vores landsdækkende netværk af værksteder til at tilbyde truck service også til varebilskunderne. Det giver en service- og driftssikkerhed, man normalt kun forbinder med lastbiler – men som vi nu har bragt ind i varebilssegmentet. Med afsæt i mange års erfaring fra lastbilsegmentet har MAN udviklet TGE med løsninger, der møder de professionelle brugeres behov i hverdagen – fra sikkerhedssystemer til funktioner, der letter arbejdet, siger Nicolai Sperling.


MAN TGE bygger på samme varebilplatform som VW Crafter og Mercedes-Benz Sprinter.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Flytteforretning i Aarhus er kørt i skifteretten
- Transportkoncern på Bornholm fik underskud i 2024
- Varebiler fra lastbilproducent runder 4.000 registrerede enheder
- Dansk megawatt-løsning skal bane vej for grøn tung transport i Europa
- Speditørerne får nye opgaver
- Narkokriminelle har interne meddelere i forsyningskæderne
- Mindre transportfirma i Aarhus er endt som konkursbo
- Antallet af registrerede lastbiler er vokset med 59 på et år
- Fysiske takografekspeditioner lukker
- Antallet af nyregistreringer er steget med 109 i forhold til sidste år
- Juli blev en mindre god måned
- Fragtmand har fået ny gardintrailer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst