Bilister i skoven blev taget i politikontrol
Torsdag 8. maj 2025 kl: 12:11
Af: RedaktionenOnsdag gennemførte Midt- og Vestsjællands Politi i samarbejde med Motorstyrelsen en færdselskontrol, der strakte sig fra klokken 10.15 til 17.30 i Boserupskoven på Landevejen ved Holme-Olstrup vest for Sjælland
Under kontrollen inddrog politiet nummerpladerne på 10 køretøjer på grund af enten manglende syn, forsikring eller ubetalt ejerafgift.
Politiet sigtede syv for overtrædelse af lov om hyrekørsel i tre taxier.
Tre varebiler var ikke forsynet med cvr-nummer, og førerne blev sigtet for den overtrædelse. To personbiler manglede den forreste nummerplade, så her blev føreren også sigtet. Seks blev sigtet for at bruge håndholdt mobil under, to blev sigtet for at køre uden den bageste lydpotte, en blev sigtet for spirituskørsel og en havde ikke medbragt sit kørekort under kørslen.
Fire køretøjer bliver indkaldt til et ekstraordinært kontrolsyn.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden -
- Stigende passagertal gav fremgang i Københavns Lufthavn
- Brobyggeri spærrer motorvej ved Horsens tre aftner og nætter
- Vinterferierejsende løftede passagertallet i februar
- Byråd skærer busafgange væk
- Politiet tjekkede taxier og flextaxier i Esbjerg og Varde
- Borgere i Østvendsyssel får flexbusser
- Trafikselskaberne i Danmark har fået ny formand og ny bestyrelse
- Politiet formoder, at kvinde tog sit eget liv
- Problemer med posten - kørekort kan hentes hos Borgerservice
- Vinterkulde fik flere til at sejle med hurtigfærger over Kattegat
- Traditionelle mandefag har fået flere kvinder under uddannelse
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





