Bilister i skoven blev taget i politikontrol
Torsdag 8. maj 2025 kl: 12:11
Af: RedaktionenOnsdag gennemførte Midt- og Vestsjællands Politi i samarbejde med Motorstyrelsen en færdselskontrol, der strakte sig fra klokken 10.15 til 17.30 i Boserupskoven på Landevejen ved Holme-Olstrup vest for Sjælland
Under kontrollen inddrog politiet nummerpladerne på 10 køretøjer på grund af enten manglende syn, forsikring eller ubetalt ejerafgift.
Politiet sigtede syv for overtrædelse af lov om hyrekørsel i tre taxier.
Tre varebiler var ikke forsynet med cvr-nummer, og førerne blev sigtet for den overtrædelse. To personbiler manglede den forreste nummerplade, så her blev føreren også sigtet. Seks blev sigtet for at bruge håndholdt mobil under, to blev sigtet for at køre uden den bageste lydpotte, en blev sigtet for spirituskørsel og en havde ikke medbragt sit kørekort under kørslen.
Fire køretøjer bliver indkaldt til et ekstraordinært kontrolsyn.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kontrakt om overhalingsspor ved Kalvebod i København er underskrevet
- Politiet søger fortsat vidner og videoovervågning
- Letbane er kommet et skridt tættere mod på normal drift
- Flere rejsende klager over forsinkede fly
- Bilproducent og taxi-selskab indleder samarbejde
- Togoperatør mangler personale og forlænger periode med færre tog
- Bus væltede i nordvest for Randers
- Tog kørte ind i træstammer
- Tre ud af fire busser er fra en kinesisk producent
- Togoperatør sælger flere billetter med direkte forbindelse
- Passagertallet er vokset med 22 procent - 7 procent vil have mere indenrigsflyvning
- Trafikselskab indhenter erfaringer til elektrificering af minibusser i flextrafikken
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




