Elektriske sættevogne er på vej på vejene i Danmark
Tirsdag 6. maj 2025 kl: 13:34
Af: RedaktionenSættevogne med egen elektrisk drivkraft kan give lastbiler længere rækkevidde og dermed være en gevinst for både transporterhvervet og klimaet. Derfor åbner transportminister Thomas Danielsen (V) for, at der transportvirksomheder skal kunne køre med såkaldte e-trailere, der er forsynet med aksler, der kan hjælpe med at drive vogntoget frem - og opsamle energi uder nedbremsning
- Transportbranchen er godt i gang med den grønne omstilling, og vi tager alle de tiltag i brug, der kan bidrage til udviklingen. De nye eTrailers vil give helt nye muligheder for fragt over længere distancer for både el-lastbiler som dieseldrevne lastbiler, siger transportminister Thomas Danielsen (V).
Med en e-trailer kan man ifølge Transportministeriet komme op på en rækkevidde på omkring 800 kilometer med en batteri-elektrisk lastbil.
Transportministeriet oplyser videre, at Færdselsstyrelsen er klar til at modtage ansøgninger om at få e-trailere ud på de danske veje.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Litauisk transportkoncern åbner chaufførtræningscenter i Polen
- Europæiske vognmandsorganisationer opfordrer EU-politikere til at blive enige
- SF's Karina Lorentzen Dehnhardt er et stærkt valg
- Uddannelsesorganisation må uddanne synsmedarbejdere i alle køretøjskategorier
- Transport- og logistik-mand skifter Esbjerg-virksomhed ud med en i Greve
- Transportorganisation takker sygemeldt og afgående transportminister for samarbejdet
- Transportministeren er ramt af stress
- Kalundborg-vognmand har fået ny fire-akslet tiptrailer
- Svensk færgerederi køber op i Norge
- Transport- og logistikkoncern i Greve har fået ny direktør med erfaringer fra andre store transportkoncerner
- Vognmandsforening har lukket sig selv
- Brotrafik kørte resultatet op
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



