Nye el-busser fra svensk producent kommer i længere udgaver
Onsdag 16. april 2025 kl: 11:11
Af: RedaktionenScania, der i øjeblikket holder pause med at sælge busser i Danmark, er på vej med nye batteri-elektriske busser. Det nyeste er, at Scania udvider udvalget med en tre-akslet el-bus med lav.entre med nye el-motorer og ladeinfrastruktur til hurtigladning
Den nye tre-akslede el-bus er en del af Scania's nye platform for elektriske by- og forstadsbusser og er designet til Scania's nyligt lancerede el-motor. Ud over den nye el-motor får bussen hurtigere opladning og flere ladealternativer sammen med nye bagaksel-muligheder.
Hvor Scania's nyeste to-akslede el-bus, der blev introduceret i 2023, er målrettet bykørsel og kørsel i forstæder og kortere ruter mellem to byer, er den nye tre-akslede bus målrettet tungere opgaver, hvor der er behov for større passagerkapacitet.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Brugte bilbatterier kan bruges i lang tid
- Flextrafik bliver enklere på Fyn og Langeland
- Billetpriserne holder sig stort i ro i 2026
- 14-årig pige vågnede i aflåst bus - og ringede efter hjælp
- 20-årig uden billet skubbede billetkontrollør i ryggen
- Vejforening får midlertidig sekretariatschef
- Dansere danser for nattog
- Antallet af færgepassagerer, der sejler elektrisk, vil blive fordoblet de kommende år
- Nattog mellem Malmö og Baser er aflyst
- Havneselskab vinder global bæredygtighedspris for krydstogtterminaler
- Svensk færgerederi ser lysere tider forude
- Ny el-færge får længere ophold på værft i Svendborg
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




