Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Taxi-kunde ville ikke betale

Mandag 17. marts 2025 kl: 12:18
Af: Redaktionen

Søndag morgen fik Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi en anmeldelse fra en taxichauffør, der holdt ved en tankstation på Trafikcenter Alle i Slagelse med en kunde, der ikke ville betalt. Det var en 59-årig mand fra Vestsjælland, som afviste at betale taxaregningen på 1.800 kroner

Han var lidt alkoholpåvirket og skældte chaufføren ud og optrådte i det hele taget noget opfarende. Den 59-årige blev sigtet for bedrageri og for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, og for at få ro på stedet blev han anholdt klokken 5.20 og taget med til politistationen, hvor han dampede lidt af. Den 59-årige blev løsladt igen søndag klokken 11.10.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Regionaltog til Hobro skydes i gang med manér
- Rådgivere valgt til opgave på metroforlængelsen i Nordhavn
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Bilinspektør undersøger omstændighederne ved ulykken
- Tysk-schweizisk togkonsortie skal bygge og servicere nye S-tog for 23 milliarder kroner
- Busulykke på Djursland koster to menesker livet
- Toldstyrelsen stoppede over en million kroner i kontanter ved den danske grænse
- Politiet lancerer ny kommunikationskanal til operative meddelelser
- Trafikselskab har fået ny bestyrelse
- Buschauffør kørte for hurtigt
- Færger på Øresund sejlede med flere passagere og biler
- Færger på Nordsøen havde mere fragt med i december

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst