Syv-akslet vogntog kan både suge og blæse
Torsdag 13. februar 2025 kl: 12:00
Af: Redaktionen
JHJ Transport ApS, der har hjemme i Ørderup nordøst for Toftlund i Sønderjylland, har taget et nyt syv-akslet vogntog i brug. Vogntoget består af en fire-akslet Volvo FH500 8x2 med tripple-bogie og en tre-akslet påhængsvogn fra Skelhøje Vognfabrik A/S
![]() |
Forvognens tip og den komplette påhængsvogn er fra Skelhøje Vognfabrik A/S. Vogntogets suge/blæse-anlæg er fra Albjergs Maskintec A/S, mens vogntoget er malet hos Carsten Noers Storvognslakering. Plysarbejdet i førerhuset er udført af FIX Autopolstring, mens bilen er slutklargjort af opbyggerteamet hos Autohuset Vestergaard A/S i Kolding.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Solcelleleverandør fra Vejle bliver medlem af alliance for solenergisk mobilitet
- Hvid trækker hentede rød fire-akslet asfalt tiptrailer
- Skatteministeren fastholder afgifterne på dieselolie og benzin
- Vismændene beskriver stress og arbejdsudbud i deres seneste rapport
- Transportmesse i Hannover blev besøgt af 140.000
- Bilist kørte ind i gående skraldemand
- Bokstrailere med tre aksler kan trække en trailer
- Sværtransport holdt på bro i Nordsverige i to uger
- Knap tre procent er batteri-elektriske
- Gule sedler har hjulpet
- Gartner og kloakmester har overført en kærre fra Hedensted til Låsby
- Batteri-elektriske udgjorde knap to trediedele
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





