Spansk lastbilchauffør kørte 128 km i timen med defekt bremse
Fredag 31. januar 2025 kl: 11:54
Af: RedaktionenPolitiet i Bad Hersfeld i den tyske delstat Hessen fik torsdag i sidste uge en anmeldes om, at en chauffør i et spansk sættevognstog kørte med meget høj hastighed på Autobahn A4. En patrulje fra Polizeiautobahnstation Bad Hersfeld fik standset vogntoget på en rasteplads i nærheden af Bad Hersfeld
Den efterfølgende kontrol af den 53-årige spanske chauffør og det spanske sættevognstog viste, at hastigheden havde ligget langt over det tilladte. Lastbilens fartskriver viste, at chaufføren flere gange havde fået sættevognstoget, der var lastet med 17 ton grøntsager, op på en hastighed på 128 km i timen.
Kontrollen af vogntoget viste også, at chaufføren havde overtrådt køre- og hviletidsreglerne, og at en bremseskive på en af sættevognens bremser var revnet.
Betjentene inddrog derfor transportdokumenter og køretilladelse og forbød chaufføren at køre videre. På en efterfølgende patrulje opdagede politiet, at chauffør var fortsat sin kørsel på trods af kørselsforbuddet.
Politiet fik foranlediget, at en anden politipatrulje fik standset vogntoget ved Lübbenau i delstaten Brandenburg. Her blev skulle lastbilchaufføren stille sikkerhed og fik forbud mod at køre videre, før alle fejl og mangler på køretøjet var udbedret.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- Vognmændene skal tænkes ind i Europas beredskab
- Fyns østligste erhvervshavn skal udvides
- Havneselskab med tre våde og en tør havn håndterede over en million ton i maj
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




