Ledighed i december var på knap 90.000
Mandag 20. januar 2025 kl: 10:56
Af: RedaktionenDer var 88.400 fuldtidsledige i december sidste år. Det viser de seneste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR). Ledigheden er med en forskel på 100 fuldtidsledige næsten uændret i forhold til måneden før. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 procent
- Vi sluttede 2024 af med stabil og meget lav ledighed. Det er virkelig positivt, men samtidig noget der forpligter politisk. Det er nu, vi skal gøre alt, hvad vi kan for at få de borgere, der af den ene eller anden grund er ledige, med ind på arbejdsmarkedet. Det gør vi i det nye år med blandt andet arbejdspligten og Ungeløftet, hvor vi tager greb om nogle af de grupper, der har allersværest ved at få foden inden for, siger beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) i en kommentar til tallene.
Hun pointere, at det ikke er alle dele af landet, der oplever den stabile ledighed, som har kendetegnet 2024.
- Vi ser desværre områder - særligt uden for de største byer - hvor ledigheden går den forkerte vej. Det understreger, hvor vigtigt det er hele tiden at arbejde for et land i balance i alt fra uddannelse, lokalt byliv og selvfølgelig arbejdspladser, siger hun.
Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR) offentliggør ledighedstallet for januar mandag 20. februar.
Ydelsesgruppe | Antal sæson-korrigerede fuldtids-personer i november 2024 | Antal sæson-korrigerede fuldtids-personer i december 2024 | Forskel | Udvikling i procent | Den sæson-korrigerede ledighed i pct. af arbejdsstyrken i oktober 2024 |
Dagpenge | 75.800 | 75.800 | 0 | 0,0 | 2,5 |
Kontanthjælp | 12.500 | 12.600 | 100 | 0,8 | 0,4 |
Total | 88.300 | 88.400 | 100 | 0,1 | 2,9 |
(Kilde: STAR)
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- En af transportbranchens vigtigste kampe er et opgør med administrativt bøvl og urimelige afgifter
- Renovationsselskab fik Transportens Lærepladspris 2025
- Arbejdsgiverformand fortsætter
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Varebiluddannelse kører ind hos kursusudbyder i Esbjerg
- Fredag 12. september 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil
- Pulje skal bidrage til færre arbejdsulykker på transportområdet
- 38-årig mand blev sigtet for tyveri af dieselolie
- Energiselskab byder på årets el-lastbil
- Svensk transportvirksomhed har solgt sit danske datterselskab
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |