Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Fjernbus-rute er baseret på passagerer

Mandag 16. december 2024 kl: 13:11
Af: Redaktionen

Fjernbus-rute er baseret på passagerer

Det nye fjernbusselskab, Pendulfart.dk, der havde annonceret første afgang fra Aarhus til København i fredags, kørte kun fra Odense til København. Busserne kører ikke tomme, lyder det fra selskabet, som mandag havde passagerer med morgenafgangen fra Aarhus

Meddelelsen om et nyt fjernbusselskab mellem Aarhus og København via Odense vakte i fredags vores nysgerrighed og fik os væk fra skærmen for at overvære premieren. Men fredag var der kort før den annoncerede afgangstid hverken bus eller passagerer på rutebilstationen i Aarhus.


Vi har hørt fra Pendulfart.dk, som oplyser, at der ikke var solgt billetter fra Aarhus - og uden passagerer ingen busafgang - og dermed heller ikke afgang af CO2 fra busserne eller af kroner til at køre tom.


Pendulfart.dk oplyser, at der var passagerer fra Odense, som så blev kørt til København ifølge køreplanen.

- Vi sparer CO2 ved ikke at køre, når vi kan se, at ingen har booket. Vi sælger ikke kontant-billetter, så derfor ved vi, når ingen skal med, lyder det fra Pendulfart.dk.


Søndag havde pendulfart heller ikke solgt billetter til afgangen fra Aarhus, men den modsatte vej var der passagerer med bussen, som så kunne tage passagerer med mandag morgen, hvor der var kommet lidt mere gang i billetsalget.


I Magasinet Bus 12- 2024, der udkommer sidst på ugen, har vi mere om den nye fjernbusoperatør, Pendulfart.dk.


Hvis du ikke allerede får Magasinet Bus i din mailboks, kan du bestille det her:





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Færger sejlede med flere passagerer
- Region i øst ønsker dialog om gratis transport til børn og unge
- Godt hver tredie bilist bliver nervøs ved jernbaneoverskæringer
- Letbane vil fremover selv vedligeholde sit materiel
- Busselskab i Horsens - med en fortid i Esbjerg - er gået konkurs
- To færger på tilsammen 117 år sejler på sidste vers
- Beskæftigelsesministeren finder ikke Arbejdstilsynets indsats tilfredsstillende
- Punktligheden lå tydeligt under målet hos DSB
- DSB kørte 149 millioner kroner hjem i årets første halvdel
- Trafikselskab og hotel samarbejder om transporten
- Messe i Berlin sætter fokus på tog og busser
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst