Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Varebil kørte med "lidt" formeget

Onsdag 27. november 2024 kl: 13:27
Af: Redaktionen

Told- og Færdselsstyrelsen gennemførte tirsdag en kontrol af de rejsende, der kom i land fra færgen i Rødbyhavn. Klokken 11.55 blev politiets udlændingekontrolafdeling tilkaldt, da en kontrol af en udenlandsk varebil viste, at den var ualmindeligt tungt læsset

En kontrolvejning af varebilen viste, at den vejede 7.120 kg, hvor den tilladte totalvægt var 3.500 kg. 


Det solide overlæs var på 103 procent, og føreren - en 22-årig udenlandsk mand - blev sigtet i sagen.


Den 22 årige mand, der måtte læsse så meget gods af, at han lovligt kunne køre videre i varebilen, betalte en bøde på 8.000 kroner for overtrædelsen.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tre-akslet kærre er bygget til at køre med køreplader
- Svensk lastbilproducent viser nye drivliner og teknologier
- Nye regler om takograf og køre- og hviletider er trådt i kraft
- Politiet i Nordjylland tjekkede studentervogne
- Bagerste kofanger var for svag
- - Prioritering er positivt, men strømmen skal hurtigere frem
- Det er et vigtigt skridt for grøn transport
- Politisk flertal er enige om en akutplan for elnettet
- Nyt udstyr kan vise, om trafikanter er påvirkede af lattergas
- Fire-akslet tip-trailer rummer 83 kubikmeter
- Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst