Varebil kørte med "lidt" formeget
Onsdag 27. november 2024 kl: 13:27
Af: RedaktionenTold- og Færdselsstyrelsen gennemførte tirsdag en kontrol af de rejsende, der kom i land fra færgen i Rødbyhavn. Klokken 11.55 blev politiets udlændingekontrolafdeling tilkaldt, da en kontrol af en udenlandsk varebil viste, at den var ualmindeligt tungt læsset
En kontrolvejning af varebilen viste, at den vejede 7.120 kg, hvor den tilladte totalvægt var 3.500 kg.
Det solide overlæs var på 103 procent, og føreren - en 22-årig udenlandsk mand - blev sigtet i sagen.
Den 22 årige mand, der måtte læsse så meget gods af, at han lovligt kunne køre videre i varebilen, betalte en bøde på 8.000 kroner for overtrædelsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Maskintrailer skal køre for asfalt-virksomhed
- Bestanden er vokset godt 6,5 procent siden 2020
- Tysk containertransportør sætter 33 elektriske lastbiler i drift
- To tyske mærker kørte frem
- Lastbilimportør styrker støttestyrkerne
- Medlemmer får 50 procent rabat
- Transportkoncern nåede et driftsresultat på 19,6 milliarder kroner
- Logistikselskab køber op igen
- Energiselskab med ladestander samarbejder med selskab med elektriske løsninger
- Ny bødemodel for vejafgift er på vej
- Transportministeriet åbner for en ny omgang støttemidler
- Færgerute mellem Danmark og Sverige lukker
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





