Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tysk trailerproducent levere dobbelttrailer-kombinationer til spansk transportfirma

Mandag 18. november 2024 kl: 13:59
Af: Redaktionen

Tysk trailerproducent levere dobbelttrailer-kombinationer til spansk transportfirma

Det spanske transportfirma, Furgo-Trayler, der opererer både nationalt og internationalt, har udvidet sin trailerflåde med 25 Schmitz Cargobull EcoDuo-kombinationer - to traditionelle lastbiltrailere koblet sammen med en dolly

Dobbelttrailer-kombinationerne består hver at to S.BO Express tørlast-trailere med dobbeltdæk og plads til 66 paller koblet sammen af en dolly. Køretøjskombinationen EcoDuo, hvor en trækker kan spændes foran to almindelige trailere koblet sammen via en dolly, blev tilladt i 2014 og åbnede for en totalvægt på 72 ton for et Dobbelttrailer-vogntog.


Furgo-Trayler har investeret i de 25 dobbelttrailer-kombinationer for at øge bæredygtigheden gennem brændstofbesparelser og reducerede CO2-udledninger ved at kunne transportere mere gods med færre trækkende enheder.


Furgo-Trayler forventer også at kunne optimere sine logistikprocesser.


Trailerflåden hos Furgo-Trayler består af 623 trailere, hvoraf Schmitz Cargobull har leveret omkring halvdelen.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Varebil-model har sprintet i 30 år
- Varebiler får udvidet den daglige garanti
- Svensk-dansk postkoncern lukker den sidste postkasse ved udgangen af i år
- Vognmandsorganisationer fra Frankrig, Tyskland og Norden opfordrer til bedre rammebetingelser
- Fransk lastbilproducent oplevede stigende markedsandele
- Shippingvirksomhed fra Esbjerg skal stå for transport af CO2 til Vordingborg
- Svensk-dansk postkoncern får ny administrerende direktør i Norge
- Elektriske lastbiler udgjorde 1,3 procent af det samlede lastbilmarked i Europa
- Svensk lastbilproducent har leveret flest elektriske lastbiler
- El-skaldebil havde brændende skrald i rummet
- Vejene fik mindre salt
- Vognmand i Gørding fik en ny tip-trailer på en af vinterens hvide dage - og er klar til foråret

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst