Lastbilkran ragede for højt op
Fredag 15. november 2024 kl: 09:08
Af: RedaktionenLidt før klokken 13 torsdag eftermiddag kom en chauffør kørende i sin lastbil på Valdemar Sejrsvej i Holbæk, hvor han lige som alle andre trafikanter skulle under en bro. Men kranen på lastbilen var ikke pakket tilstrækkeligt ned, så kranarmen ramte en gangbro, der fører over vejen, der har rutenummer 57
Sammenstødet mellem kranarm og bro havde givet broen en del skader, så Rute 57 blev spærret i begge retninger. Teknikere fra Holbæk Kommune vurderede efterfølgende, at der var risiko for, at broen ville falde sammen og at den derfor skulle fjernes.
Ifølge Politiet på Midt- og Vestsjælland vil arbejdet med at fjerne broen stå på hen over weekenden.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
- Overenskomster kan findes hos vognmandsorganisation
- Vejle-virksomhed har fået ny direktør
- 15 meter lang trailer kan rumme godt 100 kubikmeter
- Ny viden kan bidrage til bedre dyrevelfærd
- To lastbilchauffører var påvirkede af narko
- Varebiler bliver stjålet 10 gange oftere end personbiler
- Politiet i Rostock efterlyser sættevogn med slik for 1.868.132 kroner
- Antallet af nyregistrerede el-lastbiler er fordoblet
- Transportminister Thomas Danielsen sminkede vejafgift med forkerte oplysninger
- To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme
- Den svenske regering åbner for udenlandske transportører
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





