Logistik-koncern skifter ud i ledelsen
Onsdag 30. oktober 2024 kl: 13:02
Af: RedaktionenBlue Logistics Group har valgt at skifte ud i ledelsen. Nicklas Eggert indtræder Group COO samtidig med, at Nikolaj Meyland-Smith forlader selskabet. Nikolaj Meyland-Smith kom til Blue Logistics Group som administrerende direktør (CEO) for et år siden efter en periode som administrerende direktør hos City Container A/S i København
Blue Logistics Group oplyser, at Mikkel Fruergaard fremover vil varetage positionen som Group CEO og sammen med Nicklas Eggert, som fra 1. december tiltræder stillingen som COO, varetage selskabets ledelse.
Nicklas Eggert kommer til Blue Logistics Group med en baggrund inden for transport- og logistikbranchen, hvor han tidligere har arbejdet hos blandt andet Freja og DSV.
Ifølge Blue Logistics Group vil Nicklas Eggert med sin erfaring inden for drift og operation af transportselskaber samt sit kommercielle mindset være en "vigtig styrkelse af direktionen og matchet til det omskiftelige miljø, vi arbejder i, højnes".
- Blue Logistics Groups DNA er partnerskaber og vækst, hvor både beslutningshastigheden og forandringshastigheden er i højsædet. Dette kræver en stærk evne til hurtigt at omstille sig og navigere i et foranderligt miljø. Med Mikkel Fruergaard som Group CEO og Nicklas Eggert som COO ser vi frem til at tage næste skridt i Blue Logistics Groups udvikling og sikre fortsat vækst og innovation. Sammen vil de danne et stærkt ledelsesteam, der er klar til at udnytte de mange muligheder, fremtiden bringer, siger partner og bestyrelsesmedlem, Karsten Mathiesen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Energiselskab åbner nyt anlæg med diesel og AdBlue til tunge køretøjer i Næstved
- Langeskov-vognmand tager tre nye med gående gulv i brug
- Færge til ø i Lillebælt har sejlet i 50 år
- Større ro/pax-færge skal øge kapaciteten over Østersøen
- Containertransportør har fået fem på stribe - to gange
- Hobro-vognmand køber vognmandsforretning i Fjelsø
- Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





