Politiet sigtede flere for at overtræde reglerne om registreringsafgift
Fredag 11. oktober 2024 kl: 17:00
Af: RedaktionenSammen med Motorstyrelsen havde politiet på Sydsjælland og Lollands Falster torsdag mellem klokken 13.00 og 17.15 en færdselskontrol i Næstved. Der var især fokus på anvendelse af biler med nedsat registreringsafgift
Kontrollen betød, at politiet standsede otte mandskabsvogne, hvor det viste sig, at de blev anvendt til private formål. Derfor bliver de nu opkrævet registreringsafgift. Det samme skete for en personbil fra flextrafik, for en bus, og for to varebiler, som blev anvendt privat - også her venter en afgiftsopkrævning.
Politiet standsede også en udenlandsk personbil, hvor føreren havde fast ophold i Danmark, hvilket også udløste en afgiftsopkrævning.
Politiet sigtede derudover tre trafikanter, der kørte i varebiler uden CVR-nummer, to blev sigtet for at bruge håndholdt mobil under kørslen og en blev sigtet for ikke at have spændt sikkerhedsselen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Flest el-lastbiler i Danmark har en stjerne på fronten
- Transportorganisation har set på ny bødepraksis
- Verden mangler 2,9 millioner chauffører
- Flådestyringsløsning fra dækproducent har fået tre europæiske branchepriser
- Vognmand i Himmerland kan have 83 kubikmeter i ny fire-akslet tip-trailer
- Spansk chauffør blev taget i narkosmugling - er nu idømt 14 års fængsel
- Fynsk vognmand bliver en del af en sønderjysk transportvirksomhed
- Tre-akslet kærre er bygget til at køre med køreplader
- Svensk lastbilproducent viser nye drivliner og teknologier
- Nye regler om takograf og køre- og hviletider er trådt i kraft
- Politiet i Nordjylland tjekkede studentervogne
- Bagerste kofanger var for svag
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




