Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
ERHVERVSORGANISATION OM ÆNDREDE REGLER FOR REGISTRERING AF BRUGERE:

- Kravet om registrering af brugere er stadig problematisk

Tirsdag 24. september 2024 kl: 13:19
Af: Redaktionen

- I Dansk Erhverv er vi glade for, at ministeren har lyttet til branchen og lægger op til at ændre reglerne for chauffører og ansatte, så de ikke skal hæfte for afgifter som vægt- og ejerafgift, lyder det fra Jesper Kronborg, der er branchedirektør for transport i erhvervsorganisationen Dansk Erhverv

Han peger på, at kravet om registrering af brugere stadig er problematisk for andre dele af branchen - eksempelvis udlejningsselskaberne, da kravet pålægger udlejningsselskaberne administrative og økonomiske omkostninger. 


- Det medfører blandt andet ventetid for kunderne og stilstand for udlejningsbilerne at skulle afvente brugerregistreringsprocessen for kunder, der vil leje en bil i mere end 29 dage. Ligesom bilen ikke kan lejes ud igen, før kunden er fjernet som bruger, siger Jesper Kronborg og fortsætter:


- Udlejningsselskaberne administrerer i henhold til udlejningsbekendtgørelsen, hvor kravet om lejekontrakt sikrer, at selskaberne altid ved, hvem der lejer hvert enkelt køretøj. Branchen ser derfor helst at blive undtaget fra kravet om brugerregistrering.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fem galvaniserede har fundet vejen til Vejen
- Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Transportvirksomhed i Kolding øgede overskud og medarbejderstab
- E-handlen sætter rekord igen
- International transportkoncern hentede to-akslet city-trailer I Hedensted
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Lastbiler har containere med ud - og strøelse med hjem
- Contrailertransportør indrømmer lovbrud og betaler bøde på 400.000 kroner
- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsninger
- Vognmand fra Vendsyssel valgte to forskellige vogne fra samme leverandør
- Fredag 21. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Toldere stoppede lastbil med 2,3 ton ulovlig frugt og grønt

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst