Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportkoncern med skibe og lastbiler omsatte for mere - og fik et mindre resultat

Onsdag 14. august 2024 kl: 09:46
Af: Redaktionen

Den danske DFDS-koncern har onsdag offentliggjort sin rapport for årets andet kvartal. Den viser blandt andet en øget omsætning og en mindre fortjeneste. Koncernen har på den baggrund skruet forventningerne til årsresultatet ned med 300 millioner kroner

Fra kvartalsrapporten:

Andet kvartal 2024:
  • Omsætning steg med 9 procent til 7,6 milliarder kroner
  • EBIT (driftsresultatet) faldt med 28 procent til 519 millioner kroner
  • CO2 færge-emissionsintensiteten blev reduceret med 3 procent
Forventning til 2024:
  • EBIT (driftsresultat) på mellem 1,7 og 2,1 milliarder kroner mod tidligere forventet på mellem 2,0 og 2,4 milliarder kroner
  • Uændret omsætningsvækst på mellem 8 og 11 procent

- De vigtigste prioriteter for resten af året er at blive ved med at beskytte vores færgenetværks vigtige markedspositioner og få vendt Logistics’ resultatudvikling, siger Torben Carlsen, der er administrerende direktør og koncernchef hos DFDS.


Han fremhæver, at årets andet kvartal blev mere udfordrende end forudset, og af DFDS derfor reviderer resultat-forventningen til 2024.


De vigtigste prioriteter for resten af året er at blive ved med at beskytte vores færgenetværks vigtige markedspositioner og få vendt Logistics’ resultatudvikling.


Samtidig med, at DFDS arbejder med at blive ved med at beskytte sit færgenetværks vigtige markedspositioner og få vendt logistik-aktiviteternes resultatudvikling, fortsætter koncernen med at realisere værdien af det udvidede netværk og drive den grønne omstilling fremad.


- Vi fortsatte i andet kvartal med at beskytte vores strategiske positioner på færge-markedet i Østersøen og Den Engelske Kanal i et markedsmiljø med ratepres fra overkapacitet og begrænset vækst i fragtmængder. Vores evne til at opnå fuld dækning for omkostningsstigninger er derfor nedsat for tiden, siger Torben Carlsen og fortsætter:


- Det er vores overbevisning, at beskyttelsen af vores rutenetværk på den korte bane er afgørende for vores langsigtede vækst og robusthed, idet markederne over tid vil re-balancere udbud og efterspørgsel.


Logistik-aktiviteter er udfordret af et vanskeligt marked
DFDS noterer i kvartalsrapporten, at en stor del af koncernens logistiknetværk klarer sig godt i et udfordrende markedsmiljø med øget marginpres og væsentlige skift i kundestrømme i de belgiske og hollandske aktiviteter. I andet halvår har DFDS fokus på yderligere tilpasning af omkostningerne til det nuværende prisniveau og på organisk mængdevækst.


Foruden de vanskelige markedsforhold noterer DFDS, at resultatet af logistik-aktiviteterne i andet kvartal blev påvirket af, at forretningsenheden Nordic Cold Chain ikke gav det forventede resutat. En i gang-værende turnaround af enhedens indtjening forventes afsluttet inden årets udgang.


Samlet set forventer DFDS, at koncernens logistik-aktiviteter i Logistics Division vil komme ud med et lavere resultat i årets tredie kvartal, mens resultatet for årets fjerde kvartal forvetes at overstige resultatet i den samme periode sidste år.


Interesserede kan se DFDS delårsrapport for årets andet kvartal her:


DFDS’ nøgletal - 2. kvartal 2024


2024

2023


2023-24

2022-23


2023


2. kvartal

2. kvartal

Ændring i %

Løbende 12 mdr.

Løbende 12 mor.

Ændring i %

Hele året

Millioner kroner


(Tilrettet)





(Tilrettet)









Omsætning

7.580

6.942

9

28.613

27.148

5

27.304

EBITDA

1.232

1.370

-10

4.737

4.930

-4

4.890

EBIT

519

718

-28

1.963

2.514

-22

2.326


(Kilde: DFDS' kvartalsrapport, juli 2024)



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Norske myndigheder har hævet totalvægten for udvalgte vogntog
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- En række køretøjer med særlige godkendelser kan nøjes med det periodiske syn
- Aalborgvirksomhed har fået ny tre-akslet trækker med 780 heste
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Italienske magasiner giver bæredygtighedspris til italiensk lastbil
- Amerikansk bilproducent melder klar med el-lastbiler
- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
- Is faldt fra lastbil og ødelagde forrude på varebil
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Samsø-virksomhed fik gardintrailer med fast tag inden sneen faldt

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst