Samsø-firma kører også med kølebiler
Fredag 9. august 2024 kl: 13:46
Af: Redaktionen
Brdr. Kjeldahl I/S, som vi omtalte i sidste uge i forbindelse med, at de havde fået en ny gardin-trailer, kører også med kølebiler. Lastas i Hedensted har også leveret en ny tre-akslet Lamberet-køletrailer til virksomheden på Samsø
Om den nye køletrailer fra Lamberet:
Chassis-opbygning:
- Letvægts chassis længdevanger opsvejst i I-profil
- Stærke tværvanger og forstærkninger
- Cyklistværn i begge side
Kølekasse-opbygning:
- Glasfiberkasse
- Binderækker i 900 mm højde
- 2 stk. sandwichdøre i bagenden
- 2.500 kg Zepro foldelift
- Carrier 1550 kølermaskine
- Pladebund, der er TÜV godkendt til 9.000 kg
- Rumindhold på 88 kubikmeter
- Stål-værktøjskasser i venstre side
Lamberet-traileren, der er monteret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser, er XL godkendt og har en tilladt totalvægt på 42.000 kg.
Den nye trailer er leveret af Anders K. Larsen fra Lastas Trucks Danmarks A/S.
Brdr. Kjeldahl I/S, der har hjemsted i Nordby på Samsø, blev stiftet i 1988 af brødrene Søren Peter Kjelddahl og Jens Kristian Kjelddahl med løg- og kartoffelproduktion af høj kvalitet som hovedaktivitet. I dag omfatter aktiviteterne - ud over kartoffel- og grøntsagsproduktion - pakkeri, transport, maskinværksted og entreprenørvirksomhed.
Brdr. Kjeldahl I/S, der har hjemsted i Nordby på Samsø, blev stiftet i 1988 af brødrene Søren Peter Kjelddahl og Jens Kristian Kjelddahl med løg- og kartoffelproduktion af høj kvalitet som hovedaktivitet. I dag omfatter aktiviteterne - ud over kartoffel- og grøntsagsproduktion - pakkeri, transport, maskinværksted og entreprenørvirksomhed.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Elektrisk varebil kommer i en mere kompakt udgave
- Brug en aktivitetserklæring til tilbageregistrering af takografdata
- Olie udgør over halvdelen af energiforbruget i 17 brancher
- Færgerederi vil behandle egne og andre speditørers kunder ens
- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





