Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Rederi forlader aftale om space charter på rute mellem Dover og Calais

Mandag 29. juli 2024 kl: 10:32
Af: Redaktionen

Den danske rederi-koncern, DFDS, vil forlade space charteraftalen med P&O Ferries, der omfatter Dover-Calais-ruten, med virkning fra slutningen af ​​august. Det oplyste rederiet fredag

Space charteraftalen blev indgået i maj 2021 for at styrke færgeproduktet til fragtkunder gennem kortere ventetider.


Baggrunden for, at DFDS forlader space charteraftalen med P&O Ferries på ruten over Den Engelske Kanal, er, at P&O Ferries fornyligt har indgået en yderligere og separat space charteraftale med den tredje færgeoperatør på Dover-Calais, Irish Ferries. DFDS peger på, at vilkårene for en fortsat space charteraftale med P&O Ferries dermed er ændret. Hos DFDS er vurderingen, at rederiet kommercielt vil være bedre stillet ved at operere uden for en sådan space charteraftale.


DFDS fremhæver, at selv om space charteraftalen har medført fordele til nogle fragtkundesegmenter, har aftalen også resulteret i kompleksitet og begrænsninger.


DFDS vil fortsætte med at udvikle og optimere sine to ruter på Den Engelske Kanal - Dover-Calais og Dover-Dunkirk - for at levere pålidelige og effektive færge services til såvel fragtkunder som passagerer.


Derudover vil DFDS fortsætte med at forfølge sin ambition om at tilbyde dekarboniseret færgedrift på Den Engelske Kanal ved at indsætte ​​elektriske færger med start i 2029.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Mængderne af importgods steg i Sveriges største havn
- Brotrafikken tog markedsandele
- Godt 20.000 køretøjer kørte mellem Amager og Skåne
- Containertransportør har fået el-bil nummer fire fra Södertälje
- Fransk bilproducent kører tre nye elektriske varevogne frem
- Tip-kærre har huller til gafler i forenden
- Sejlplan kan bevares
- El-lastbiler skal transportere containere i Danmark
- Uddannelsesorganisation øger udbuddet af AMU-kurser i Esbjerg
- Vejafgiftsystem har udskrevet 200 bøder på et forkert grundlag
- Fem transportvirksomheder har fået chauffører med æresdiplom
- Dansk transportkoncern bygger nyt logistikcenter med solceller på taget - i Sverige

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst