Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Køreprøver bliver på dansk, engelsk eller tysk

Torsdag 18. juli 2024 kl: 12:54
Af: Redaktionen

En ny aftale mellem transportminister Thomas Danielsen (V) og kørelærerforeningerne betyder, at at køreprøver fra 1. januar 2025 kun kan tages på enten dansk, engelsk og tysk. Aftalen kommer efter, at der er konstateret snyd ved tolkningen af forbindelse med de nuværende køreprøver

I et svar på et spørgsmål fra Stinus Lindgreen (R) om snyd med tolkning ved køreprøver, skriver  transportminister Thomas Danielsen 2. juli følgende:


"Der er konstateret snyd med tolke bredt rundt i landet, og det mener jeg ikke, at man kan lukke øjnene for. Der er behov for at imødegå problemet, og jeg har derfor sammen med kørelærerbranchen aftalt at indføre nye tolkeregler som led i en generel forbedring af køreprøveafviklingen.

Det betyder, at køreprøven nu også vil blive mulig at tage på engelsk og på tysk i grænselandet. Det er en forbedring, som i sig selv vil åbne op for, at flere med utilstrækkelige danskkundskaber kan gå til køreprøve uden først at skulle skaffe sig en tolk.

Det er desuden mit udgangspunkt, at de fleste borgere, der bor og skal arbejde i Danmark, alt andet lige må forventes at kunne klare en prøve enten på dansk eller engelsk".







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lastbilimportør i Norge får sin nye direktør i Danmark
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- - Når det gælder sikkerhed, vil vi fortsætte med at udvikle og forbedre vores lastbiler
- Vognmandsorganisation har tre krav
- Europæisk organisation give fem stjerner til to lastbilproducenter
- Lavtbygget førerhus får fem stjerner i sikkerhedsvurdering
- Godsomsætningen på havnen i Kolding satte rekord
- Vognmand i Roskilde er blevet en del af en større transportkoncern
- Maskinanhænger blev hentet hjem til hærfuglested på Sjælland
- Bryggeri-koncern sætter strøm til distribution af sine drikkevarer
- Trafikken på Storebælt slog rekord i 2025
- Sønderjyllands største havn melder om flere anløb - og travlhed

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst