Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Køreprøver bliver på dansk, engelsk eller tysk

Torsdag 18. juli 2024 kl: 12:54
Af: Redaktionen

En ny aftale mellem transportminister Thomas Danielsen (V) og kørelærerforeningerne betyder, at at køreprøver fra 1. januar 2025 kun kan tages på enten dansk, engelsk og tysk. Aftalen kommer efter, at der er konstateret snyd ved tolkningen af forbindelse med de nuværende køreprøver

I et svar på et spørgsmål fra Stinus Lindgreen (R) om snyd med tolkning ved køreprøver, skriver  transportminister Thomas Danielsen 2. juli følgende:


"Der er konstateret snyd med tolke bredt rundt i landet, og det mener jeg ikke, at man kan lukke øjnene for. Der er behov for at imødegå problemet, og jeg har derfor sammen med kørelærerbranchen aftalt at indføre nye tolkeregler som led i en generel forbedring af køreprøveafviklingen.

Det betyder, at køreprøven nu også vil blive mulig at tage på engelsk og på tysk i grænselandet. Det er en forbedring, som i sig selv vil åbne op for, at flere med utilstrækkelige danskkundskaber kan gå til køreprøve uden først at skulle skaffe sig en tolk.

Det er desuden mit udgangspunkt, at de fleste borgere, der bor og skal arbejde i Danmark, alt andet lige må forventes at kunne klare en prøve enten på dansk eller engelsk".







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- 2025 manglede en enkelt
- Fire-akslet tip-trailer er sendt til Karise
- Flyttevirksomhed i Hvidovre har fået 12-tons flyttebil med veksellad
- Renovationsselskab indstiller affaldsindsamling på grund af sne og is
- Færger fragtede flere mennesker fra og til Bornholm
- Myndighederne i nord forbereder sig på snestorm
- Danske lastbiler transportarbejdede lidt mindre
- Transport trækker serviceproduktionen op
- Sjællandsk transportvirksomhed køber bornholmsk virksomhed
- Havn ved Limfjorden kan fejre 550 år
- Øresundsbron blev passeret knap 8 millioner gange sidste år
- Hverdagen er ikke blevet mindre presset - tværtimod.

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst