Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Chauffører kan lade op med gratis træning på truckstop ved Horsens

Fredag 21. juni 2024 kl: 10:08
Af: Redaktionen

Recharge City - det nye truckstop med EU-certificeret sikker p-plads for lastbiler, der åbnede her i foråret, træne gratis og parkere kvit og frit, mens de holder hvil. Tilbuddet om gratis træning i Recharge City's fitnesscenter gælder ind til 1. september

I weekenden udløb tilbuddet om gratis dagens ret hos Café Gnist i Recharge City. Men det nye truckstop ved Horsens har et nyt tilbud til lastbilchauffører:


De kan træne gratis i det nyåbnede fitnesscenter, som Fit & Sund Horsens bestyrer, frem til udgangen af august.


Centret, der er åbnet i samme bygning som Zleep Hotel, er indrettet med løbebånd, cykler, romaskine, vægtløftningsområde, udstrækningsområde og meget andet. Alle maskiner er fra TechnoGym og kan betjenes på flere sprog for at imødekomme danske såvel som udenlandske chauffører. 


Tilbuddet om gratis træning gælder fra 16. juni til 1. september. Man kan træne i tidsrummet 6-22, og chaufførerne får adgang ved at henvende sig i hotelreceptionen, hvor de skal fremvise deres QR-kode, som de modtager ved indkørslen til parkeringsanlægget.


Det har været gratis at parkere i det sikrede parkeringsanlæg siden 15. marts, og det tilbud fortsætter hen over sommeren. Formålet med at fortsætte tilbuddet om gratis parkering og nu også gratis træning er at vise faciliteterne frem, så flere chauffører får mulighed for at prøve dem "på egen krop".




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Selvstændig lastbilimportør fortsætter importen af japansk mærke
- Nedbygget maskintrailer med dobbelte hydrauliske ramper har 6.100 mm udtræk
- Motorstyrelsen varsler større kontrol af køretøjer på Fyn og i Østjylland
- Indisk koncern køber italiensk producent af busser og lastbiler
- Ny lov skal samle og styrke beredskabet for trafikken på tværs af landet
- Gamle færgehavne skal igen kunne modtage færger
- Politiet fandt 10.070 ulovlige puff bars i varebil
- Fremover får hver varepost et gebyr på to euro
- Toldhund fandt over 60 kg cannabis i københavnsk pakkecenter
- Chauffør kørte 93 km/t i sit vogntog - i byzone
- Chauffør satte varevogn fast under bro
- Sand og grus bliver en flaskehals for byggeri og anlæg

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst