Kvinde kastede øl og mobil efter buschauffør - og blev anholdt
Mandag 10. juni 2024 kl: 11:58
Af: RedaktionenØstjyllands Politi fik søndag aften klokken 23.30 en anmeldelse om, at en buschauffør havde været udsat for en ubehagelig episode på Rosenvangs Allé i Viby J i Aarhus sydlige del. Ifølge vidner på stedet havde en kvinde og en mand spillet højt musik fra en medbragt højttaler i bussen, og da chaufføren havde bedt dem skrue ned, havde kvinden råbt af ham og kastet en øldåse, en sprutflaske og en mobiltelefon efter ham
Chaufføren havde nået at afværge med armen, så han ikke blev ramt i hovedet af de flyvende genstande.
Efter episoden stak kvinden af, men en politipatrulje fik kort efter øje på hende på gaden i området, selvom hun forsøgte at gemme sig i en busk, da hun så politiet.
Den 26-årige kvinde blev anholdt og sigtet for vold mod en person i offentlig tjeneste.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sammenlægning af to regioner kan få alvorlige konsekvenser for den regionale kollektive bustransport
- Nordsjællands Politi gør status - 18 personer blev kvæstet
- Nyt design skal sikre færgerampe mod at falde ned
- To tog stødte sammen torsdag morgen
- Det første metrotog er tilbage efter modernisering i Rotterdam
- Togoperatør uddanner rekordmange lokomotivførere
- Togene er igen på sporet mellem Aarhus og Hinnerup
- Flextrafik er fyldt 25 år
- Forsøg med med vejafgifter for personbiler er afsluttet med en rapport
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Cyklen og toget er hinandens bedste venner
- Høje brændstofpriser får bilister til at sætte farten ned
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




