Fjernbusnet lukker ned midt i juni
Fredag 7. juni 2024 kl: 10:18
Af: RedaktionenVikingbus har besluttet at lukke fjernbusnettet "Fleet" ned med sidste rejsedag søndag 16. juni. Selskabet oplyser, at passagerer, der har booket og betalt billet til rejser efter den dato, vil få beløbet retur
"Fleet lukker og har sidste rejsedag den 16. juni 2024. Vi beklager meget, at vi ikke kan betjene dig på den rejse, du har købt".
Sådan står der på Fleet.dk, som Vikingbus lancerede 30. marts sidste år som direkte konkurrent til eksempelvis fjernbusselskabet Flixbus og Kombardoexpressen - og til DSB's tog.
Fleet oplyser videre, at selskabet refunderer beløbet for billetter, til det betalingskort billetten er købt med, inden for 48 timer.
Hvis man har et tilgodebevis, vil man få det udbetalt inden 16. august, hvis man henvender sig ti selskabet.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vi er ude at køre dobbeltdækker i dag
- Letbanen i Odense får 88 flere weekendafgange
- Anden del af Hovedstadens Letbane er godkendt og klar til indvielse på lørdag
- Ny enighed aflyste arbejdsnedlæggelser hos norsk kabinepersonale
- Forsinkelser udløste bod
- Flere rejste til og fra Bornholm med færre hurtige afgange
- Unge kan rejse billigere ved at vælge en passende billetløsning
- Trafikselskab tilbyder gratis transport til festuge i Randers
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Passagertallet i sydjysk lufthavn steg i juli
- Delebilstjeneste samarbejder med kinesisk virksomhed om selvkørende biler
- Asfaltarbejde spærrer flere til- og frakørsler på Motorvej E45 ved Aarhus
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




