Koncernchef fremlagde årsrapport og trådte tilbage
Torsdag 1. februar 2024 kl: 15:11
Af: RedaktionenTransportkoncernen DSV's øverste chef, Jens Bjørn Andersen, trådte torsdag tilbage i forbindelse med, at han fremlagde koncernens årsrapport for 2023. Tidligere har det lydt, at Jens Bjørn Andersen først ville træde tilbage på et senere tidspunkt
- De tidligere udmeldte ændringer i vores øverste ledelse træder i kraft i dag, og det er min sidste dag som Group CEO. Jeg vil gerne benytte lejligheden til at takke vores kunder, leverandører og samarbejdspartnere - og ikke mindst mine fantastiske DSV-kollegaer verden over - for den støtte og tillid, I har vist mig igennem årene. Jens Lund har et stærkt hold omkring sig og er klar til at tage over og fortsætte DSV’s vækstrejse, og jeg ønsker dem alt det bedste fremover, lød det fra Jens Bjørn Andersen.
Jens H. Lund overtager som planlagt posten som ny koncernchef i DSV. over som ny Group CEO. I tråd med selskabets successionsplan har DSV foretaget ændringer i direktionen og Group Executive Committee.
Det nye ledelsesteam vil sammen med Jens H. Lund arbejde videre med og levere på selskabets strategiske målsætninger.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Antallet af konkurser i Danmark faldt markant i juli
- Gardintrailer har fast alu-tag og lift til 2,5 ton I bagenden
- Opioid-indsmugling er i fokus hos Toldstyrelsen
- Spirituspåvirket lastbilchauffør påkørte lyssignal, lygtepæl - og personbil
- Forsinkelser udløste bod
- Flere rejste til og fra Bornholm med færre hurtige afgange
- Svensk lastbilimportør viser vejen fra chassis til færdigt køretøj
- Svensk messe med fokus på lastbiler åbner i 19. august
- Anklagemyndigheden vil have konfiskeret godt 1,2 millioner kroner hos transportfirma
- Fire-akslet tip-trailer er bygget til transport af jord og sand
- Påvirket mand uden kørekort kørte ind i lastbil
- En indsats mod chaufførmangel skal inddrages i totalberedskabet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




