Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Slagelse-vognmand har fået femte Volvo fra forhandler i Ringsted

Fredag 15. december 2023 kl: 13:58
Af: Redaktionen

Slagelse-vognmand har fået femte Volvo fra forhandler i Ringsted

Martin Jensen Transport ApS i Slagelse har for nyligt hentet den femte Volvo fra Volvo Truck Center i Ringsted. Vognmandens biler er alle dekoreret - og teksten fra Tina Turner-nummeret ”Rock’n Roll Widow” pryder denne gang siderne på MJT 38

Martin Jensen har valgt Volvo Trucks' økonomiske Turbo Compound-motor på 460 Hk, der sammen med I-Shift gearkassen og Volvo I-See er med til at holde en god brændstoføkonomi.


Derudover er den nye tre-akslede trækker leveret med Volvo Dynamisk Styring, Norges-bogie, New York-førerhuspakke med lædersæder med varme og ventilation og udsynspakke+.


MJT ApS har tilvalgt Volvo Guld-servicekontrakt og Volvo Connect abonnementerne Chaufførtider og Brændstof & Miljø. 


Lavmands har stået for opbygning med sideskørter og fuld alu-afdækning, mens Laugesen Autolakereri & Multi Text Skilte og Print har malet og dekoreret bilen. BJ Autopolstring i Padborg har givet førerhuset en overhaling med grå busplys. 


Volvo Truck Center i Ringsted stået for den endelige klargøring. 


Lastbilen er solgt og leveret af Rasmus Vedel fra Volvo Truck Center i Ringsted.





Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Alle typer trafik på Øresundsbron kørte frem
- Maskinstation på Vestsjælland var i Østjylland for at hente ny tiptrailer med rullepresenning
- Vejtransportorganisation opfordrer til modstand mod EU-planer om krav om el-lastbiler
- Rumænsk lastbilchauffør var påvirket af alkohol og stoffer
- Fredag 24. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- I september skaffede fagforening 12,3 millioner kroner
- På tre kvartaler har fagforening skaffet 13,9 millioner kroner
- Elektrisk færge med dieselgeneratorer er på vej til danske farvande
- Lastbiler over 3,5 ton skal betale vejafgift i Holland
- Mesterskab for lærlinge finder sted i Hjørring i 2026
- Folketingets Finansudvalg har godkendt beløb til postbetjening på småøer
- Dagligvarer kommer med elektriske stjernebiler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst