Virksomhed indenfor intelligent trafikstyring og -teknologi har fået ny bestyrelsesmedlem
Tirsdag 9. maj 2023 kl: 13:45
Af: RedaktionenPå den seneste generalforsamling er Jesper Haugaard blevet valgt ind som ny næstformand i bestyrelsen hos ITS Teknik. Per Hedelund, der er administrerende direktør hos ITS Teknik og medlem af ejerfamilien bag virksomheden, ser frem til at have Jesper Haugaard med i bestyrelsen. ITS Teknik er blandt de førende specialister indenfor intelligent trafikstyring og -teknologi, og Jesper Haugaard skal bidrage til den fortsatte udvikling af virksomheden
![]() | |
|
Per Hedelund beskriver valget af Jesper Haugaard som en vigtig del af virksomhedens langsigtede strategi, der lyder på, at det gennem tilføjelsen af nye kompetencer og ekspertise skal sikres, at ITS Teknik kan bevare og udvikle sin position som en førende aktør på markedet.
- Som en familieejet virksomhed ønsker vi at sikre ITS Tekniks fremtid som en professionel og effektiv organisation, med et klart fokus på styrkelse af Service Management. Med Jesper Haugaards erfaring med ledelse og strategisk planlægning tager vi endnu et skridt hen imod at løfte virksomhedens evne til at håndtere de fremtidige udfordringer og ikke mindst den skærpede konkurrence på markedet, siger Per Hedelund.
Om Jesper Haugaard:
Jesper Haugaard er 66 år og uddannet ingeniør. Han har sin erhvervserfaring fra ledende stillinger i teknisk virksomheder som ABB, TDC, DONG (nu Ørsted), SEMCO og Bravida. I dag er det bestyrelsesarbejdet, der fylder mest, med blandt andet formandsposter i Force Technology, Nielsen Car Group A/S og Etcas A/S.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Rumænsk chauffør kan se frem til bøde på 30.000 kroner
- Transportvirksomhed i Kolding med over 100 medarbejdere er gået konkurs
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Hundefører så tung lastbil på vejen
- Transportcenter får besøg af 63 EU-transportattacheer
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Lastbil- og bus leverandør udnævner to nye direktører
- Politiet tjekkede dyretransporter på Bornholm
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |