Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Britisk leasing-selskab bestiller 1.500 lastbiler - flest med dieselmotorer

Tirsdag 21. marts 2023 kl: 13:43
Af: Redaktionen

Britisk leasing-selskab bestiller 1.500 lastbiler - flest med dieselmotorer

Hollandske DAF har fået en ordre fra britiske Asset Alliance Group på 1.500 nye lastbiler - de fleste vil blive leveret med dieselmotorer, men mindst 75 vil være fuldelektriske lastbiler. Asset Alliance Group er Storbritanniens førende selskab for kort- og langtidsudlejning og kort- og langtidsleasing af lastbiler

Ordren består af en blanding af New Generation DAF XF og XG trækkere til langturstransport og tung transport samt DAF LF og DAF XD lastbiler med elektriske og med dieseldrevne drivlinjer til distributions- og erhvervssegmentet. Lastbilerne skal leveres over de næste tre år.


Ordren inkluderer komplette DAF reparations- og vedligeholdelsespakker, og lastbilerne vil blive vedligeholdt via DAF's forhandlernetværk, der opererer fra over 130 steder i Storbritannien og Irland.


I forbindelse med ordren fremhæver DAF, at virksomhedens nye XD og XF Electric lastbiler vil komme i produktion i løbet af foråret. Begge køretøjer bliver udstyret med Paccar e-motorer, som i kombination med modulopbyggede batteripakker kan give en rækkevidde uden emissioner på op til 500 kilometer. DAF's elektriske LF-serie kan give en rækkevidde på omkring 270 kilometer. 




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Lastbilforhandler ændrer sin organisation for at styrke fokus på kunderne
- Elektriske lastbiler fra Vestsverige runder 250 millioner kilometer
- Dansk rederi sælger 23 år gammelt skib og indsætter et lidt større på Middelhavnsrute
- Stort færgerederi køber Østersøens nordligste færgerute med CO2-neutral drift
- Prisen for udlandsbreve falder til 46 kroner
- Flytteforretning på Fyn er endt i Skifteretten
- Transportvirksomhed på Djursland er gået konkurs
- Speditør i Glostrup er endt i skifteretten
- Dansk produceret brint er kørt til Tyskland med tankvogn
- Produktchef kommer fra lastvognsværksted i Odense
- Transportvirksomhed skifter til én lastbilleverandør
- Ny fire-akslet forvogn med kran og wirehejs skal køre med tre-akslet kære

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst