Tre EU-lande mangler at gennemføre bestemmeler om elektronisk opkrævning af vejafgifter
Fredag 25. november 2022 kl: 13:59
Af: RedaktionenEU-Kommissionen opfordrer Finland, Tyskland og Italien til fuldt ud at gennemføre EU-reglerne om elektronisk opkrævning af vejafgifter
De tre nævnte EU-landen har ifølge EU-Kommissionen endnu ikke fuldt ud gennemført alle de nødvendige bestemmelser i direktivet om interoperabilitet mellem elektroniske vejafgiftssystemer - EETS-system - i EU i den nationale ret i landene.
EETS er et vejafgiftssystem, som EU-trafikanter kan betale til med en enkelt abonnementsaftale med en enkelt tjenesteudbyder og en enkelt enhed i køretøjet, der omfatter alle medlemsstater.
Den nævnte direktiv har to formå:
- at sikre interoperabilitet mellem elektroniske vejafgiftssystemer
- at lette udvekslingen på tværs af landegrænser af oplysninger, når vejafgifter ikke er blevet betalt
Fristen for at gennemføre direktivet var 19. oktober 2021. EU-Kommissionen har efter en vurdering konkluderet, at reglerne ikke er blevet gennemført fuldt ud i de tre berørte medlemsstater. EU-Kommissionen har derfor sendt såkaldte åbningsskrivelser til Finland, Tyskland og Italien, som nu har to måneder til at besvare åbningsskrivelsen og afhjælpe de mangler, som EU-Kommissionen har påpeget.
Hvis EU-Kommissionen ikke modtager et tilfredsstillende svar, kan den beslutte at afgive en begrundet udtalelse som næste skridt.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
- Sikkerhed for chauffører og bude får særlig opmærksomhed op til jul
- Hirtshals Havn lægger arealer til stor beredskabsøvelse
- Entreprenør på Nordøstfyn har fået fire-akslet tip-trailer ti freelance-opgaver
- Sydvestjysk havn er blevet medlem af nordeuropæiske havneorganisation
- EU-Kommissionen spørger efter flere oplysninger om danske vejafgiftsbøder
- Midtjysk tankvognsvirksomhed skifter ejer
- Bruttoprisen på dieselolie har svinget 1.80 kroner i løbet af året
- Energisekslaber får forbud mod vejledende priser på brændstof
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





