Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vognmand fra Asnæs tipper, hejser og kraner med samme opbygning

Mandag 3. oktober 2022 kl: 13:24
Af: Redaktionen

Vognmand fra Asnæs tipper, hejser og kraner med samme opbygning

Opbyggervirksomheden Sawo's fdeling i Køge har fornyligt opbygget en fire-akslet Scania R 650 8c4 med kran og hejs til Vognmand Morten Møller, der holder til i Asnæs ved Kalundborg og udfører traditionel vognmandskørsel

Den nye opbygning har, som billederne viser, mange finesser, der skal gøre dagens arbejde enklere.


Kranen, som Sawo har monteret på den fire-akslede Scania, er en Hiab X-HiPro 262 EP-5 CD, der er den næst-mest solgte Hiab-kran i Danmark i øjeblikket. Kranen har med fem hydrauliske udskud en hydraulisk rækkevidde på 15,1 meter. Kranen er efter vognmandens ønske leveret med et sæt "elefantfødder" med en diameter på 300 mm monteret fast på støttebenene.


Asfaltkassen er hejst op på et Sawo CLF326S-3W wirehejs, som kan styres via fjernbetjening. Fjernbetjeningen ud over hejs- og tipfunktion også styre bagsmækken på asfaltkassen.


Af specialløsninger peger Sawo eksempelvis på, at styring til hejset er bygget ind i værktøjskasse på udtrækbar plade, at den eloxerede alu-afdækning er nedfældet i overrammen, og at udstødningen er ført ud til venstre side i skørtet foran trækaksel.





Klik venligst

© Copyright 2023 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Norsk rederi indstiller linie over fjord
- Dansk leverandør af intelligente transportløsninger er blevet opkøbt af engelsk firma
- Kran kom hurtigt i brug
- Øresundrederi sejler ind i fremtiden med nyt navn
- Havneselskab med tre havne havde fremgang i første halvår
- Fire-akslet tip-trailer er leveret med kornpose
- Lovforslag skal åbne for 34-meter lange vogntog på vejen mellem Aarhus og Høje Tåstrup
- Bilforhandler i Herning udvider sit sortiment med store lastbiler
- Organisation ønsker ulykker med grisetransporter kortlagt
- Fire-akslet tip-trailer får udgangspunkt på Falster
- Grisetransport brød i brand på motorvej E45 ved Aarhus
- Opkøb af Middelhavsrute følger strategien hos dansk rederi-koncern

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst



Klik venligst