Tre mænd tiltalt i sag om transport af en større mængde fyrværkeri på hurtigfærge
Fredag 23. september 2022 kl: 11:35
Af: RedaktionenI december sidste år blev en varebil med en større mængde fyrværkeri stoppet, da den ankom til Rønne med hurtigfærgen fra Ystad. Nu er tre personer tiltalt i sagen, som skal behandles ved Retten på Bornholm 27. september
Varebilen med fyrværkeriet i varerummet blev standset 28. december 2021 i en rutinemæssig kontrol, da den ankom med færgen fra Ystad. Kontrollen viste, at varebilen var lastet med en større mængde fyrværkeri, hvilket ikke var tilladt på den pågældende færgeafgang. Chaufføren blev 29. december 2021 varetægtsfængslet og var frihedsberøvet frem til 24. januar 2022.
På baggrund af den efterfølgende efterforskning er tre personer blevet tiltalt for i forening at have planlagt transporten vel vidende, at det var i strid med gældende regler. De tre personer er tiltalt for en række overtrædelser, herunder overtrædelse af straffelovens paragraf 252, stk. 1, der handler om at forvolde fare for menneskers liv eller førlighed.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
- Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Politiet beslaglagde 22.400 ulovlige puff-bars ved grænsen
- Rutesimulator viser vej til opladning af lastbiler
- Elektrisk trækker kører flere betonleverancer ind i en mere bæredygtig fremtid
- Et eksempel på, hvad der er muligt
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


