Kompakt-kran løfter opgaverne de smalle steder indendørs
Onsdag 7. september 2022 kl: 12:10
Af: Redaktionen
Firmaet TT Mobilkran A/S, der har afdelinger i både Grevinge og Hvidovre, har specialiseret sig i at løfte byggematerialer, stilladsmateriel, skurmoduler, og alt andet der kræver en kran. Virksomheden kan med en ny Hoeflon Kompakt-kran leveret af opbyggervirksomheden, Sawo, løfte opgaverne på plads indendøre, hvor pladsen er trang
![]() |
C10 kranen har en hydraulisk flyjib monteret og har dermed en horisontal rækkevidde på 19,0 meter og en vertikal løftehøjde på 22,0 meter. Kranen er også leveret med et hydraulisk spil.
Der er 4 stk. støtteben, som hydraulisk sænkes ned via fjernbetjening.
Kranen, der har fire hydraulisk betjente støtteben, er udstyret med fjernbetjening med en rækkevidde på 250 meter til alle hydrauliske funktioner med 3-tommer TFT LCD display. Støtteben kan som standard manuelt låses i fem positioner.
Kranen er leveret med Hoeflink-system, som overvåger alle kranens bevægelser og dermed giver Sawo mulighed for fjernsupport på kranen. Den har el-motor, som giver mulighed for at drive kranen via 400 V strømudtag.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





