Rederikoncern skruer op for forventningerne
Onsdag 3. august 2022 kl: 10:50
Af: RedaktionenEfter resultatet af årets andet kvartal og de første seks måneder af 2022 skruer A.P. Møller - Mærsk A/S op for forventningerne til det samlede årsresultat. Hvor forventningen hidtil har lydt på et resultat på 30 milliarder dollar - omkring 220 milliarder kroner, er forventningen nu et 2022-resultat på 37 milliarder dollar - cirka 270 milliarder kroner
A.P. Møller - Mærsk A/S peger på, at udfordringerne i de globale forsyningskæder og deraf følgende højere fragtrater har varet længere end tidligere antaget. Det er baggrunden for, at koncernen skruer op for forventningen til det samlede 2022-resultat.
Koncernen forventer, at der i løbet af årets fjerde kvartal vil ske en gradvis normalisering af forretningsområdet Ocean, hvor eksempelvis containertrafikken ligger.
Interesserede kan se halvårsrapport 2022 for A.P. Møller - Mærsk A/S (kun på engelsk) her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Litauisk transportkoncern flytter transportoperationer tættere på chauffører
- Ladeoperatør med fokus på tunge køretøjer har meldt sig ind i interesseorganisation
- Fire-akslet korntip-trailer kom til Ringsted
- Godstyv satte GPS-enheder på lastvognstog
- Varebil med bånd til lastbiler fylder 10 år
- Politiet fandt paller i en polsk varebil
- Chauffør i varebil talte i telefon - og havde en motorcykelbetjent bagefter
- Arbejdstilsynet har sat nye datoer for målrettede virksomhedsforløb
- Færgerederi henter sin nye direktør hos terminalselskab i Holland
- Testkører takker af efter 40 år
- Utilfreds lastbilchauffør overfaldt turister på rasteplads
- Mand ved varebil knuste forruden på en lastbil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



