Transportmesse i Hannover melder om 97-procents belægning
Fredag 15. juli 2022 kl: 11:11
Af: RedaktionenDen kommende IAA-messe, der finder sted i dagene 20. - 25. september i Hannover er den første siden 2018, da den planlagte messe i 2020 blev aflyst på grund af corona-virus. Arrangørerne bag IAA -messen, der i år afholdes under temaet “People and Goods on the Move”, fremhæver, at der er øget fokus på innovation og klimavenlige koncepter og løsninger
Hos Verband der Automobilindustrie e.V., der står bag IAA-messerne, fremhæver man, at der er mange nye udstillere på årets IAA-messe, og at der efter to år med corona-restriktioner er en øget behov for at mødes personligt, og at IAA-messen i Hannover er et godt mødested.
De store lastbilproducenter er blandt de over 1.200 udstillere fra over 40 lande. Blandt de nytilkomne lastbilproducenter er eksempelvis Nikola, Quantron og Volta Trucks, hvis biler er baseret på mere bæredygtige drivliner.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Autotransport er blevet elektrisk
- Tre-akslet trailer kan trækkes fem meter ud - og fem meter mere
- Kommune har beholdt postomdeler
- Modelprogram bliver udvidet
- Ny leverandør sikrer batterier til svenske lastbiler
- Dyrere transport får engrosvirksomhed til at nytænke afhentning
- Vognmand i Randers tog to af samme slags
- Tip-trailer med fire-aksler har plads til 37 kubikmeter jord under automatisk rullepresenning
- Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
- Overenskomster kan findes hos vognmandsorganisation
- Vejle-virksomhed har fået ny direktør
- 15 meter lang trailer kan rumme godt 100 kubikmeter
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




