Transportmesse i Hannover melder om 97-procents belægning
Fredag 15. juli 2022 kl: 11:11
Af: RedaktionenDen kommende IAA-messe, der finder sted i dagene 20. - 25. september i Hannover er den første siden 2018, da den planlagte messe i 2020 blev aflyst på grund af corona-virus. Arrangørerne bag IAA -messen, der i år afholdes under temaet “People and Goods on the Move”, fremhæver, at der er øget fokus på innovation og klimavenlige koncepter og løsninger
Hos Verband der Automobilindustrie e.V., der står bag IAA-messerne, fremhæver man, at der er mange nye udstillere på årets IAA-messe, og at der efter to år med corona-restriktioner er en øget behov for at mødes personligt, og at IAA-messen i Hannover er et godt mødested.
De store lastbilproducenter er blandt de over 1.200 udstillere fra over 40 lande. Blandt de nytilkomne lastbilproducenter er eksempelvis Nikola, Quantron og Volta Trucks, hvis biler er baseret på mere bæredygtige drivliner.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - MAN Truck & Bus Danmark er nu en del af Semler Gruppen
- 11 gange dagligt - tabt gods skaber farlige situationer på vejene
- Semler Gruppens køb af MAN Truck & Bus Danmark er godkendt
- Fynsk transportvirksomhed har hentet to nye city-trailere med gardiner og skydetag
- Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




