Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Flyselskab og piloter mødes til nye forhandlinger

Tirsdag 12. juli 2022 kl: 10:42
Af: Redaktionen

SAS har taget initiativ til at få genoptaget forhandlingerne med piloterne i SAS Skandinavia om en ny overenskomst. Piloterne nedlagde arbejdet for godt en uge siden, da forhandlinger i Stockholm med en mælingsmand brød sammen

Siden sammenbruddet har begge parter været efter hinanden med forskellige udmeldinger. Op til weekenden tilbød piloterne at hjælpe SAS med at flyve strandede ferierejsende hjem. Flyvningerne blev dog fra de danske piloters siden indstillet igen, da piloterne mente, at SAS ikke levede op til aftalerne.


SAS og piloternes organisationer har forhandlet om en ny overenskomst i over trekvart år.


Mandag lød meldingen fra SAS, at selskabets plan for, hvordan det kan flyve videre ind i fremtiden - SAS Forward - kræver, at alle involverede bidrager - også piloterne. Konkurrencekraftige overenskomster er en forudsætning for at sikre en fremtid for SAS og for alle selskabets 8.000 medarbejdere.


SAS forstår, at fortsat mægling kræver, at begge parter giver sig, og SAS er villig til at tage sit ansvar i den proces.


SAS ønsker at afslutte strejken, at få alle medarbejdere tilbage i arbejde - og at gøre det, selskabet er bedst til: At tage Skandinavien ud i Verden - og Verden til Skandinavien.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Flypassagerers rettigheder er i fare for forringelse
- Lufthavn kom ud af 2024 med et underskud 82,3 millioner kroner
- Lufthavn på Djursland har oplevet fremgang i årets første seks måneder
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Fortroligt notat om lufthavn er blevet lækket
- Nordjylland har fået direkte flyforbindelse til Grønland
- Lufthavn på Fyn kom ud med underskud
- Den norske stat har tjent en halv milliard på salg af aktier i flyselskab
- Flere flyver via lufthavnen i København
- Passagertal nåede sit bedste maj-tal i over ti år
- Passagertal i lufthavn ved Limfjorden var tæt på 2022-tal
- International transportkoncern fra Hedehusene udvider partnerskab med FN-organisation

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst