Rastepladstyve fik mellem tre måneder og tre års fængsel
Mandag 11. juli 2022 kl: 09:54
Af: RedaktionenFredag faldt der dom i en større sag om en stribe organiserede tyverier fra lastbiler, der holdt på rastepladser hovedsageligt på Sjælland, Lolland og Falster
Sagen har siden sidste sommer været efterforsket af Udlændingekontrolafdelingen under Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
De dømte i sagen er fem mænd, hvoraf de tre stammer fra Kosovo, mens de øvrige to er henholdsvis kroatiske og svenske statsborgere. Fire af de fem dømte er bosiddende i Sverige, mens den femte er bosiddende i Danmark.
De fem blev idømt fængselsstraffe på henholdsvis 3 år, 2 år, 1,5 år, 1,5 år og 1 år og 3 måneder.
De dømte blev udover fængslingsstraffene alle udvist - herunder to af dem med indrejseforbud for bestandig.
To af de dømte har anket dommene til frifindelse.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fem tip-trailere blev sendt samme sted hen
- Der er kommet 208 flere batterielektriske lastbiler på vejene
- Antallet af nyregistreringer er steget med 84
- Færre nye lastbiler kom ud at køre
- Lastbilbestanden følger årsudsvingningen på et højre niveau
- Flere unge er uden job og uddannelse i 68 kommuner
- Lastbilimportør får ny økonomidirektør
- Fire-hjulstrækker til krævende opgaver bliver opgraderet
- Fyrværkeri blev sendt som pakke
- - Det er både respektløst og uansvarligt
- Samråd om vejafgift er på Folketingets tv
- Et halvt ton nikotinposer var skjult i 16.000 dåser
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |