Transportaktier viser faldende tendenser
Torsdag 9. juni 2022 kl: 11:51
Af: RedaktionenOnsdag faldt kurserne på en række aktier i danske transportkoncernen. Baggrunden er ifølge NPinvestor.dk en stigende bekymring om udsigterne for væksten i verdensøkonomien
Rederikoncernen A.P. Møller - Mærsk’ A- og B-aktie faldt med omkring 8 procent, mens aktierne i transportkoncernen DSV faldt med 4,5 procent. Aktierne i rederiet DFDS faldt med 3,9 procent.
NPinvestor.dk peger på, at faldet blandt andet skyldes, en analyse fra den amerikanske investeringsbank JPMorgan, der meldte om udsigt til opbremsning i transportsektoren på grund af den stigende inflation, som viser tegn på at påvirke forbrugernes efterspørgsel i nedadgående retning og derfor også i behovet for transport.
Ifølge JPMorgan vil opbremsningen i fragtmængderne være "negativt for sektoren generelt" og "især for containerrederierne".
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bestanden er steget med 366
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Batteri-elektriske lastbiler er nået 7 procent
- Politiet etablerer midlertidigt militært område i Køge
- Fire-akslet tip-trailer har Cramaro-rullepresenning
- Havne i Fredericia får ladestandere til lastbiler
- Efter seks månder er der en forskel på fire
- Pensionsselskab åbner nyt sundhedsfagligt center
- Efter en uge med ny EU-told er antallet af lavværdiforsendelser halveret
- Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
- Vognmændene skal med i planerne for Danmarks totalberedskab
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




