Forvogn med tridem-bogie var forbi opbygger for at få ny kran
Torsdag 9. juni 2022 kl: 11:23
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Kolding har solgt en Hiab-kran til vognmandsforretningen Bjarne Madsen ApS i Give og monteret den sammen med en krankonsol på en fire-akslet Volvo FH 540 8X4 med tridem-bogie, der allerede var i brug og kører i Give
Den nye Hiab-kran er en X-HiPro 232 E-5 CD med fem hydrauliske udskud med rækkevidde ud til 15,1 meter. Den har CombiDrive 3 radiostyring og fastmonterede støtteben.
Sammen med kranen, der er i mellemklassen, har Sawo leveret og monteret et Sawo 20 tm krankonsol for bagmontering af aftagelig kran.
Vognmandsforretningen Bjarne Madsen ApS har over 100 års erfaring som vognmand og drives i dag af fjerde generation.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lastbilforhandler ændrer sin organisation for at styrke fokus på kunderne
- Elektriske lastbiler fra Vestsverige runder 250 millioner kilometer
- Dansk rederi sælger 23 år gammelt skib og indsætter et lidt større på Middelhavnsrute
- Stort færgerederi køber Østersøens nordligste færgerute med CO2-neutral drift
- Prisen for udlandsbreve falder til 46 kroner
- Flytteforretning på Fyn er endt i Skifteretten
- Transportvirksomhed på Djursland er gået konkurs
- Speditør i Glostrup er endt i skifteretten
- Dansk produceret brint er kørt til Tyskland med tankvogn
- Produktchef kommer fra lastvognsværksted i Odense
- Transportvirksomhed skifter til én lastbilleverandør
- Ny fire-akslet forvogn med kran og wirehejs skal køre med tre-akslet kære
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




