Den fire-akslede skal køre med containere
Fredag 3. juni 2022 kl: 11:08
Af: Redaktionen
Vognmandsvirksomheden Kims Containerservice ved Kim Nørager i Frøstrup i Han Herred mellem Thy og Vendsyssel er rullet ud med en ny fire-akslet Volvo FM opbygget med hejs
Kims Containerservice ved Kim Nørager's nye fire-akslede Volvo FM har en seks-cylindret 500 hk Euro 6-motor med et maksimalt drejningsmoment på 2.500 Nm.
Gearkassen er en I-Shift, mens der bagude er en tandembagaksel med navreduktion og tandemakselløft.
Kim Nørager har selv stået for opbygning og har givet den fuld gas med lys, lygter og plys i førerhuset.
Bilen er eksempelvis udstyret med Work remote, sporassistent, lastindikator, LED-forlys, Navigation, ACC, tandemakselløft, Volvo Dynamisk Styring, motor-kabinevarmer, elektrisk solgardin og meget mere.
Opbyggerteam hos Volvo Truck Center i Aalborg har sammen med salgskonsulent Søren Kjær stået for slutopbygning og levering af lastbiler, der er opbygget med hejs hos Sawo.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




