Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportudvalget holder høring om 11 kg-reglen i varebilsordningen

Mandag 4. april 2022 kl: 12:33
Af: Redaktionen

Transportudvalget inviterer til åben høring om 11 kg-reglen tirsdag 19. april på Christiansborg. Høringen sætter fokus på 11 kg-reglen i den nationale varebilsordning, herunder hvordan håndhævelse af reglen fungerer, hvilke konsekvenser en afskaffelse af reglen vil medføre og forslag til fremtidig regulering

I løbet af høringen vil der være oplæg fra både offentlige myndigheder, brancheorganisationer og fagforeninger. Høringen bliver rundet af med et oplæg fra transportministeren om regeringens fremtidige overvejelser.


Programmet for høringen kan findes her:


Høringen finder sted i lokale 1-133, og der er et begrænset antal pladser til fysisk deltagelse, som vil blive fordelt efter "først til mølle"-princippet. Der vil desuden være mulighed for virtuel deltagelse via Teams. Høringen er åben for alle, men tilmelding (til både fysisk eller virtuel deltagelse) er nødvendig. Tilmelding skal ske senest mandag 18. april klokken 12:00.


Tilmelding til høringen kan ske her:


Høringen bliver tv-transmitteret og vist live på Folketingets hjemmeside. Den vil også kunne findes efterfølgende under "TV fra Folketinget".






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Glædelig jul og godt nytår
- Knap halvdelen overtrådte reglerne
- Transportvirksomhed i Herning har sat en krog i elektriske transporter
- Transportvirksomhed i Kolding har fået sit eget navn
- Den nye Storstrømsbro er klar til de første trafikanter til februar
- Specialkøretøj skal køre ud i Limfjorden
- Færdselsstyrelsen ændrer praksis med tilsyn for at skabe større effekt
- Hollandsk distributionsbil er en alsidig distributionslastbil
- Ombygning af færge til el-drift tager længere tid end forventet
- Sydjysk fjordhavn forenkler adgangen til sikrede områder
- EU-Kommissionen har skiftet kurs - lastbiler bliver undtaget
- Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst