29-årig mand kørte ulovligt på flere måder
Onsdag 9. marts 2022 kl: 13:53
Af: RedaktionenEn færdselspatrulje fra Midt- og Vestsjællands Politi standsede tirsdag eftermiddag omkring klokken kvart i to en varebil med en 29-årig mand fra Rødovre bag rattet motorvejen ved Karlslunde. Politiet konstaterede, ar den 29-årige flere steder kørte på den forkerte side af lovens afstribninger
Politiet kunne for det første konstatere, at den 29-åriges kørsel i varebilen var underlagt reglerne om godskørsel, hvilket kræver, at føreren har et uddannelsesbevis. Det havde den 29-årige ikke og blev derfor sigtet for overtrædelse af den lovgivningen.
For det andet konstaterede politiet, at den 29-årige kørte i påvirket tilstand, idet en kontrol med et narkometer gav udslag for, at manden var påvirket af narkotika. Han fik derfor i forbindelse med en kortvarig anholdelse udtaget en blodprøve til nærmere undersøgelse for euforiserende stoffer og vil høre nærmere fra politiet, når analyseerklæringen foreligger.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lastbil med tre-benet stjernemærke får fem sikkerhedsstjerner
- Budgetforlig i Aarhus skal give forbedre fremkommeligheden for alle trafikanter
- Transportvirksomhed i Odense er vokset ud af sine rammer
- 57 bilister blev taget i at bryde færdselsloven - tre overhalede via nødsporet
- Batterielektrisk trækker fra Kina får fem sikkerhedsstjerner
- Varebiler og pickup kom fra Kina med bedst sælgende modeller
- Transportfond har udpeget nyt bestyrelsesmedlem
- Elektrisk varebil kan rumme knap seks kubikmeter
- Chauffører i lange vogntog har fået plads til at koble om ved Odense
- Andelen er steget fra knap fire procent til godt syv
- Forskellen på nummer et og to er på 13
- Tre-akslet link-trailer kan leveres med enten boks eller gardiner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




