29-årig mand kørte ulovligt på flere måder
Onsdag 9. marts 2022 kl: 13:53
Af: RedaktionenEn færdselspatrulje fra Midt- og Vestsjællands Politi standsede tirsdag eftermiddag omkring klokken kvart i to en varebil med en 29-årig mand fra Rødovre bag rattet motorvejen ved Karlslunde. Politiet konstaterede, ar den 29-årige flere steder kørte på den forkerte side af lovens afstribninger
Politiet kunne for det første konstatere, at den 29-åriges kørsel i varebilen var underlagt reglerne om godskørsel, hvilket kræver, at føreren har et uddannelsesbevis. Det havde den 29-årige ikke og blev derfor sigtet for overtrædelse af den lovgivningen.
For det andet konstaterede politiet, at den 29-årige kørte i påvirket tilstand, idet en kontrol med et narkometer gav udslag for, at manden var påvirket af narkotika. Han fik derfor i forbindelse med en kortvarig anholdelse udtaget en blodprøve til nærmere undersøgelse for euforiserende stoffer og vil høre nærmere fra politiet, når analyseerklæringen foreligger.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Hollandsk trækker kommer i en specialserie med 100 køretøjer
- Statslige redningstjenester kan bruge grønne opmærksomhedslygter
- Politiet tjekkede busser - og lastbiler på Sjælland
- Retten i Kolding har frifundet transportfirma og chauffør
- Havarikommission er blevet en del af Vejdirektoratet
- Fragtmand har solgt sin forretning til fragtmændene
- Sikkerhedstrusler, klimasikring og grøn omstilling
- Sønderjysk entreprenør har hentet ny tip-kærre i Hedensted
- Politiet siger 40-årig lastbilchauffør for uagtsomt manddrab
- Transportorganisation sætter stævning af ministerier i bero
- Afskaf 11 kg-reglen
- Lastbil ramte patruljevogn - en betjent mistede livet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





