29-årig mand kørte ulovligt på flere måder
Onsdag 9. marts 2022 kl: 13:53
Af: RedaktionenEn færdselspatrulje fra Midt- og Vestsjællands Politi standsede tirsdag eftermiddag omkring klokken kvart i to en varebil med en 29-årig mand fra Rødovre bag rattet motorvejen ved Karlslunde. Politiet konstaterede, ar den 29-årige flere steder kørte på den forkerte side af lovens afstribninger
Politiet kunne for det første konstatere, at den 29-åriges kørsel i varebilen var underlagt reglerne om godskørsel, hvilket kræver, at føreren har et uddannelsesbevis. Det havde den 29-årige ikke og blev derfor sigtet for overtrædelse af den lovgivningen.
For det andet konstaterede politiet, at den 29-årige kørte i påvirket tilstand, idet en kontrol med et narkometer gav udslag for, at manden var påvirket af narkotika. Han fik derfor i forbindelse med en kortvarig anholdelse udtaget en blodprøve til nærmere undersøgelse for euforiserende stoffer og vil høre nærmere fra politiet, når analyseerklæringen foreligger.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
- Organisationer på industri-området:
- Trafikpolitisk gruppe besøger Indenrigs- Bolig- og Landdistriktsudvalget
- Ringsted-vognmand hentede tre-akslet kærre i Hedensted
- Flere trafikanter var mere optagede af at tage billeder
- International distributør med speciale i ekspresforsendelser har bestilt 131 lastbiler i Holland
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




